Mimoriadna herečka, rodáčka z obce Čáry na Záhorí, Marína Kráľovičová, už posledných pár mesiacov žila v domove pre seniorov v bratislavskom Starom Meste. Správu o jej smrti priniesol ako prvý portál Štandard.sk, ktorému mal smutnú správu potvrdiť dobre informovaný zdroj.

Marína Kráľovičová
Zdroj: archív

Herečku Máriu Kráľovičovú, hoci ešte stále sršala jej povestnou vitalitou, presťahovali do domova pre seniorov jej deti Jana a Miro, keďže ju pre vysoký vek už nechceli nechávať samu.

Oslava 60. výročia RTVS spojená s galavečerom v starej budove národného divadla.
Zdroj: archív

Hoci ju všetci poznali ako Marínu, v skutočnosti sa volala Mária Kráľovičová-Procházková. Narodila sa 7. júna 1927 do roľníckej rodiny, ako najstaršia z piatich súrodencov. Po vychodení meštianskej školy začala pracovať ako holička a neskôr sa zamestnala ako predavačka v odevoch. Všetko zmenil inzerát v novinách o konkurze na miesto herečky, ktorý napokon aj absolvovala. Porotu na čele s Andrejom Bagarom rozosmiala a zaujala natoľko, že po krátkej dobre prišiel list z divadla, že je prijatá. Do Komorného divadla Martin prišla 15. augusta 1945. Tu pôsobila dva roky, potom začala navštevovať Štátne konzervatórium v Bratislave, odbor herectvo a už počas štúdia v roku 1948 sa stala členkou Slovenského národného divadla, ktorému už ostala navždy verná.

JEJ POSLEDNÉ ZÁBERY, KTORÉ SA OBJAVILI V DOKUMENTE RTVS, SI POZRITE TU

Stvárnila mnoho ďalších výrazných a významných postáv, zažiarila v divadle v Tajovského Ženskom zákone, preloženom do záhoráčtiny, ktorý sa hral v SND 14 rokov. Kráľovičová zažiarila vo vyše 400 úlohách filmových či divadelných, napríklad v takých nezabudnuteľných filmoch ako Skalní v ofsajde, Višňový sad, Tiene v raji či Americká tragédia. S novinárom, básnikom a spisovateľom Miroslavom Procházkom prežila viac ako päťdesiat rokov, pokým ju v roku 2005 navždy neopustil po prehratom boji s rakovinou lymfatických uzlín.

Prečítajte si tiež: