Premiérovi Igorovi Matovičovi len nedávno písali list umelci, ktorí v ňom vládu SR prosili o finančnú pomoc. No a najnovšie sa rozhodli podobný list adresovať premiérovi aj majitelia a prevádzkovatelia reštaurácií, kaviarní a hudobných klubov.

 

„Reštaurácie sme všetci museli zavrieť ako prvé, no vzhľadom na povahu služby ich budeme otvárať ako posledné. Vieme, že robíte, čo je vo vašich silách, ale týmto si vás dovoľujeme požiadať ešte o rýchlejšiu a adresnejšiu pomoc, aby sme predišli vlne bankrotov, konkurzov a následného pádu, ktorý bude nepochybne spojený s bolestným prepúšťaním našich zamestnancov,“ píše sa v ich liste.

Pod touto prosbou je podpísaný aj herec z markizáckych Oteckov Marek Fašiang. Ten sa totiž okrem herectva už roky venuje aj podnikaniu, ktoré mu perfektne vynáša. Vlastní až osem kaviarní, z toho jednu má aj vo Viedni. Fašiang tak zamestnáva až 100 zamestnancov.ň

Nakrúcanie Oteckov sa zastavilo.
Zdroj: Profimedia

,,Čo sa týka môjho segmentu podnikania, tak okrem toho, že riešime výplaty, resp. pracovné pomery so zamestnancami, ktorí vyše mesiaca sedia doma, naše prevádzky sú všetky zatvorené. Takže príjem nula a náklady sú stále fixné. Iniciatíva, ktorá vznikla, je zameraná na vysporiadanie vzťahov medzi prenajímateľmi a vlastníkmi prenajímaných obchodných priestorov a nami nájomcami. A v tejto veci nám musí pomôcť štát, alebo to nejako regulovať,“ povedal nám Fašiang.

,,V prípade, ak by nezasiahla vláda a nájmy ostanú také, aké sú, hovoríme tu o 1 000 eurách mesačne, tak by to bolo likvidačné,“ posťažoval sa herec s tým, že aj on musel pristúpiť k radikálnym riešeniam. ,,Samozrejme sme boli nútení prepúšťať. V prvej várke išli zamestnanci na dohodu, brigádníci a museli sme sa rozlúčiť aj s ľuďmi, ktorí boli v skúšobnej lehote. Ale určite budeme musieť prepúšťať ďalej. Žiaľ, takmer všetky prevádzky, čo mám, sa nachádzajú vo vnútri obchodných centier, minimálne polovica a tieto sa podľa mňa budú otvárať ako posledné. Takže toto nie je situácia, ktorá bude trvať mesiac, ale skôr 2-3 mesiace,“ dodal nešťastný seriálový tatušo.

FOTKY FAŠIANGOVÝCH KAVIARNÍ NÁJDETE V GALÉRII:

Richard Sulík chce znižovať nájmy

Keď reštauráciám zakážeme podnikať, zo dňa na deň nemajú žiadne tržby, ale majú naďalej fixné náklady, ktoré musia platiť bez ohľadu na to či chodia, či nechodia zákazníci, tak im musíme pomôcť, lebo ich utopíme v problémoch a v dlhoch. No nenašiel som zatiaľ porozumenie na koaličnej rade a vo vláde.

Chcem dúfať, že sa s Igorom Matovičom dokážeme dohodnúť, aby sme reštauráciám, ktorým vláda nariadila zavrieť, preplatili veľkú časť nájmu, asi polovicu. A druhú časť, 30 alebo 40 %, aby zo zákona musel prenajímateľ znížiť nájomné. Nájomcovi by zostalo platiť 10 - 20 %, čo utiahne.

Richard Sulík
Zdroj: Miro Miklas

Mohlo by vás zaujímať: