Po súčasnej úlohe v úspešnom sitkome Horná Dolná sa zrejme nálepky alkoholika zbavíte iba veľmi ťažko. Nemáte s tým problém?

Nie, hoci minule mi pokladníčka v potravinách povedala: Pán Landl, vy ste museli byť asi naozaj opitý, veď to sa nedá takto zahrať. Ale vraj v nových dieloch budem aj celý čas triezvy. Je veľa postáv, ktoré herec musí vedieť zahrať. Táto postava je notorický alkoholik, ktorého nájdete v každej dedine. Mám ich aj odsledovaných. Stalo sa mi, že som prišiel o desiatej ráno do krčmy na kofolu a už na mňa prehovoril podgurážený pán: Teba poznám, ty si ten herec Pročko.

Na rozdiel od Egona, ktorého hráte v Paneláku, v sitkome máte veľmi jednoduché dialógy. Poviete sotva pár viet...

Egona mám veľmi rád, prirástol mi k srdcu. Je neuveriteľne utáraný a pri kadencii reči, ktorú som si zvolil pri kreovaní postavy, sa musím text naozaj nabifľovať. Veď používam aj odborné výrazy ako správny ekonóm. A, áno, v Hornej Dolnej mám asi o osemdesiat percent menej textu, čiže čo sa množstva textu týka, je to jednoduchšie.

V drevenici na Kysuciach trávi herec veľa času.
V drevenici na Kysuciach trávi herec veľa času.
Zdroj: Michal Šebeňa

V drevenici na Kysuciach trávi herec veľa času.
FOTO: Michal Šebeňa

Hráte už odmalička a ste aj divadelný herec, ale v Slovenskom národnom divadle ste vždy iba hosťovali. Nedostali ste ponuku na stály angažmán?

Nikdy som nedostal oficiálnu ponuku, hosťoval som tam štyrikrát a bola to veľmi príjemná skúsenosť.

Nie je vám to ľúto? Pre hercov je väčšinou prestíž hrať v Národnom divadle.

Nie, nie je. Hrám v Astorke a je mi tam dobre. V tomto som dosť konzervatívny, keby som odišiel, pripadlo by mi to ako rozvod s niekým, s kým som dvadsaťpäť rokov, stále ho ho milujem a je mi s ním dobre. V divadle máme výbornú atmosféru, aj keď tam občas niečo zaiskrí, ale to je bežné v každej komunite.

V súkromnom živote jeden rozvod už máte za sebou. Považujete to za zlyhanie?

Áno. Bral som to ako zlyhanie oboch strán, päťdesiat na päťdesiat.

V sitkome Horná Dolná Matej Landl ako notorický alkoholik veľa nenahovorí.
V sitkome Horná Dolná Matej Landl ako notorický alkoholik veľa nenahovorí.
Zdroj: TV MARKÍZA

V sitkome Horná Dolná Matej Landl ako notorický alkoholik veľa nenahovorí.
FOTO: TV MARKÍZA

Patrili ste k párom, ktoré si po rozchode nevedeli prísť na meno, alebo ste to zvládli v pokoji?

Samozrejme, že zhruba dva roky po rozvode to bolo komplikovanejšie, lebo ešte zohrávali úlohu emócie. Boli sme sklamaní, že to nevyšlo. Ale potom sme sa k tomu postavili rozumne a zobrali sme to ako nevyhnutné zlo, ktoré nás postretlo. S bývalou manželkou Máriou vychádzame veľmi dobre a rozumie si s ňou aj moja súčasná manželka Janka.

Je niečo, čo v živote ľutujete?

V tomto som fatalista. Som presvedčený o tom, že veta „všetko zlé je na niečo dobré“ platí. Neobzerám sa a neanalyzujem situácie, čo som mohol urobiť inak a podobne. Chcem sa z toho poučiť a chyby nezopakovať. Keby som sa mal zaoberať tým, čo by bolo keby, a trápil sa, iba by som z toho ochorel. To, čo sa stalo, už nemôžem zmeniť. Vždy reagujete aj na základe okolností, situácií a ľudí, ktorí sú okolo vás.

Matej Landl a Viki Ráková: Aj oni zachraňujú Panelák!

Keď pochybíte, viete sa ospravedlniť?

Vždy sa viem ospravedlniť, myslím si, že je veľmi dôležité povedať: Prepáč, pochybil som. Aj si to priznať.

Podľahli ste niekedy sláve?

Popularitu som zažil už v detstve najmä vďaka seriálu Spadla z oblakov. Vtedy to malo megaúspech v celom Československu. Rodičia mi dennodenne vtĺkali do hlavy, nech sa netvárim namyslene. Držali ma veľmi nakrátko. Keď som sa aj zachoval neprimerane, mama sa to hneď dozvedela, keďže vtedy bola v divadle a doma som hneď dostal „pucung“.

Hercova mama Eva Landlová (83) je ešte stále aktívna herečka. V divadle ju môžete vidieť v predstavení Najstaršie remeslo, navyše účinkuje aj v seriáloch Divoké kone a Chlapi neplačú.
Hercova mama Eva Landlová (83) je ešte stále aktívna herečka. V divadle ju môžete vidieť v predstavení Najstaršie remeslo, navyše účinkuje aj v seriáloch Divoké kone a Chlapi neplačú.
Zdroj: Michal Šebeňa

Hercova mama Eva Landlová (83) je ešte stále aktívna herečka. V divadle ju môžete vidieť v predstavení Najstaršie remeslo, navyše účinkuje aj v seriáloch Divoké kone a Chlapi neplačú.
FOTO: Michal Šebeňa

Aj keď ste na popularitu zvyknutý, máte vždy náladu na svojich fanúšikov?

Veľakrát som zažil situácie, ešte za čias seriálovej postavy Karola Čutku, keď som bol tínedžer a chodievali sme na čundre, že ma oslovili ľudia, ale nemal som nikdy problém s nimi debatovať aj hodinu. Nedávno v reštaurácii, kde sme s rodinou a priateľmi obedovali, prišla k stolu pani a chcela, aby som sa s ňou odfotil. Samozrejme, ochotne som vstal a ešte s plnými ústami som sa s ňou odfotil. Keď som sa vrátil k stolu a kamaráti sa pýtali, či mi neprekáža, že nemám súkromie, povedal som, že nie. Beriem to ako súčasť svojej roboty. Ak sa raz rozhodnete vycapiť na obrazovku, musíte si uvedomiť, že to zákonite k tomu patrí. Iste, nie vždy mám na to náladu, ale vždy to ochotne urobím. Odfotím sa, podpíšem, vyobjímam...

Veľakrát ste povedali, že ľudia sa stali otrokmi peňazí, vlastných finančných nárokov. Nepodľahli ste aj vy tomuto trendu?

Myslím si, že som v priemere. Priznám sa, že niekedy som sa zamyslel nad tým, či sme si mali kúpiť tento veľký byt v novostavbe. Ale mohol som si zobrať aj hypotéku na dom pod Slavínom za státisíce eur. Páčia sa mi drahé terénne autá, ale kúpil som si ojazdené auto, pretože nie som ochotný platiť vysoký lízing a potom hladovať (smiech).