Čím vás oslovila ponuka moderovať túto šou?

Najväčším spúšťačom bol určite fakt, že ide o hudbu. Z veľkých televíznych projektov som zatiaľ vyskúšala iba Tvoja tvár znie povedome, ale to bolo v roli účinkujúcej. No ak by sa ma niekto spýtal, ktorá šou mi je najbližšia, určite by som si vybrala The Voice. Je to celé o hudbe a sú tam veľmi dobrí speváci, mnohokrát aj profesionáli, ktorí sa hudbou živia. Tým pádom to je muzikantsky veľmi zaujimavý projekt. Teraz mám možnosť byť súčasťou tímu, za čo som veľmi vďačná.

Rozmýšľali ste dlho nad tým, že to zoberiete?

Vôbec som nad tým dlho neuvažovala, išlo to spontánne a rozhodla som sa v podstate hneď. Jediné, čo hralo rolu, boli termíny, či sa nakrúcanie nebude kryť s mojim vianočným turné, ktoré robím už šesť rokov. Našťastie termíny sa zladiť podarilo, tak som mohla prísť na kamerové skúšky a následne si ma vybrali. Som na tejto pozícii šťastná. Veľa ľudí sa ma napríklad pýta, či by som sa radšej nevidela v pozícii kouča. Napadlo mi to, ale teraz keď už máme za sebou prvé časti viem, že moje miesto je tam, kde som. Som napríklad stále v kontakte so všetkými spevákmi a koučovia sa stretávajú iba so svojim tímom (smiech). 

Máte už nejakých favoritov medzi súťažiacimi? 

Sú tam skvelí speváci, ale nerobím si nejaký osobný rebríček. V tých prvých kolách, čo boli "výbery naslepo", som sa s každým z nich veľa rozprávala a často aj s ich rodinami. Tým pádom sa už troška poznáme a som akoby zainteresovaná do ich príbehov. Často mi bolo veľmi ľúto, keď niekto nepostúpil ale zažívame spoločne aj eufóriu z postupu. Úplne inak to mali kouči, ktorí o spevákoch nevedeli vôbec nič, dokonca ich ani nevideli. Môže tam prísť pre mňa charizmatický a sympatický človek a nepostúpi.. musím sa priznať, že občas mi až slzy vyhŕkli. Ale práve v tomto je táto šou skvelá. Je to iba o hlase. 

Takže prežívate to dosť silno...

Áno, lebo viem, že život je tu a teraz a to ma na tom baví. Dokážem sa do pocitov tých ľudí úplne vžiť a tak to prežívame spolu.

Párty televízie Markíza k predstaveniu novej hudobnej show
Párty televízie Markíza k predstaveniu novej hudobnej show "The Voice" v Bratislave. Na snímke Mária Čírová a Barbora Švidraňová.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Dávate im nejaké rady, po speváckej stránke?

No, nie je to sranda takto predstúpiť pred štyroch koučov, ktorí sú otočení a človek má iba jednu šancu. Povestný prvý dojem. Tí speváci majú z toho veľký stres, a tréma je mnohokrát hlavný rozhodujúci faktor. Čiže jediné čo som im mohla poradiť je, nech si to užijú a dajú do toho srdce. Akoby to spievali napríklad svojej láske.

Sledovali ste predchádzajúce série Hlasu?

Áno, pozerala som to, ale nie pravidelne. 

Pozerali ste si aj výkon napríklad Tiny, ktorá kedysi túto šou moderovala?

Keď som sa dozvedela, že to idem robiť, pozrela som si niekoľko epizód, aj našich aj zahraničných, aby som si urobila nejakú predstavu o tej práci. Ale nepozerala som to nikdy so zámerom, že chcem niekoho kopírovať. 

Radili ste sa s niekým o moderovaní? Predsa len je to niečo iné, je to veľká hudobná šou...

Nie. Režisér Pepe Majeský mi povedal, že ma chce mať takú, aká som. Nepotrebuje zo mňa robiť kópiu nejakej moderátorky. Mal takúto predstavu a práve preto som v tomto projekte. Tým pádom som tam veľmi slobodná. Vôbec nerozmýšľam nad tým, ako sa tvárim, či som príliš veselá alebo vážnejšia, toto mi vôbec nejde hlavou. Prvé časti boli viac o empatii, boli sme celé dni so spevákmi a ich doprovodom, rozprávali sme sa o ich pocitoch a ďaľšej ceste. A myslím že im to celkom dobre padlo, že s nami, moderátorkami (speváčkami) môžu o tom pokecať, lebo sa do toho rozumieme. Ďaľšie časti už budú viac o tom klasickom moderovaní na pódiu.

Ako ste sa našli v tejto úlohe moderátorky, predsa len spevu sa venujete od svojich 4 rokoch....

Neviem to vysvetliť, ale cítim sa v tejto úlohe úplne prirodzene. Asi je to tým, že sa na žiadnu moderátorku nehrám. Nejdem teraz zmeniť svoje smerovanie, som speváčka a navždy ňou ostanem. Možno mi pomáha, že ja sama si svoje koncerty vediem a veľa tam rozprávam. Desať rokov tvorím, hrám, robím s ľuďmi, mám live vystúpenia, všetko je to naostro na koncertoch, som zvyknutá na to, byť pripravená, aj keď sa mi stane nejaký trapas. Nerobím si z toho žiadnu hlavu.

Ako ste si sadli s kolegyňou Terezou Kerndlovou?

Nepoznala som ju predtým, iba sme sa registrovali. Vnímala som ju iba cez jej skladby a videoklipy. Keď naspievala duet "Klid, mír a pokora", vtedy som si povedala, že wau, to je taký krásny hlas, určite je to príjemná osoba. No a keď sme sa potom stretli na kamerových skúškach, tak sa mi to potvrdilo.

Zaúradovala medzi vami "ženská chémia"?

Áno, úplne a veľmi dobre sa nám spolu robí. Je to super. 

Čo hovorí váš manžel na to? Predsa len je to aj časovo náročné a ste teraz menej spolu.

Môj manžel ma pozná už dlho (smiech). Maximálne ma podporuje a vie, že milujem život a nebránim sa žiadnym výzvam. Zo začiatku si pamätám, tie prvé roky v tomto biznise, že som sa nechala ovplyvniť ľuďmi, že toto nerob, nechoď tam, že sa mi snažili ukázať akoby moju cestu, aby som sa nejako formovala. A ja som časom pochopila, že toto formovanie ma robí maximálne nešťastnou, že ľudia si myslia, že keď si raz speváčkou, tak nič iné neexistuje, že ani na mólo nemôžete vyjsť v šatách, ani nič... Ja som vlastne začala akoby porušovať pravidlá, že som vyšla aj na to mólo. Lebo keď som ja pred 10 rokmi prišla na scénu, speváčky si držali takú líniu, že nerobili nič iné, iba spievali. Ja som zrazu bola všetko, ešte k tomu aj mama a bavilo ma to, taký ten rôznorodý život. Nikdy som sa nebála výziev a tie výzvy ma postupne teraz priviedli k tomu, že po 10 rokoch moderujem najväčšiu šou. Teším sa, že to naozaj prišlo. Nemôžem ani vlastne povedať, že som o tom snívala, proste to prišlo. Ako moderátorka takejto šou sa jednoducho cítim ako ryba vo vode. 

Mária Čírová
Mária Čírová
Zdroj: emil vaško

Ako ste si sadli s koučami?

Sú tam nečakané situácie, sme veľmi spontánni, snažíme sa byť takí autentickí, akí sme aj v skutočnosti. S Jankou a Kalim sme sa už poznali, čiže na začiatku sme mali k sebe bližšie. Ale všetci sú perfektní, rozprávame sa pred ľuďmi o našich pocitoch akoby tam kamery ani neboli. Je to také ľudské. Snáď sa to prenesie cez obrazovky aj na divákov, lebo atmosféra je tu naozaj príjemná a uvoľnená. Tento The Voice bude iný v tom, že to bude celé veľmi prirodzené. A to sa práve všetkým veľmi páči. 

S Vojtom Dykom i Pepom Vojtkom ste sa poznali osobne?

Nie, ale tiež sme si hneď sadli. Veľmi ich obdivujem ako hudobníkov. Osobne môžem povedať, že kouči, ktorí boli vybratí, sú fantastickí, každý má svoju cestu a tvorbu. A sú skvelí aj v tých kreslách a cítia to aj súťažiaci. Nie sú tam žiadne hrané doťahovačky. Ak boli aj menšie hádky o súťažiacich, každý za seba si to dokázal vykomunikovať. Ani Janka, ani Kali sa tam nehrá na nikoho, každý je tam za seba.

Deti vás budú sledovať v TV?

Budú a tešia. Veľmi to so mnou prežívajú. Vždy keď som v televízii, je to pre nich úžasná vec, aj keď my to koľkokrát ani nepozeráme, len im to povedia deti v škole alebo v škôlke. Potom to chcú spätne vidieť. 

Od vašej svadby ubehol už rok aj pol. Zmenilo sa niečo u vás odvtedy?

Ja by som povedala, že po svadbe sa nemôže zmeniť nič, ale nejako som tak vnútorne vedela a cítila, že svadbou človek akoby viac splynie v jedno. A je to pravda.

Vždy ste chceli svadbu?

Ja som bola vychovávaná k tomu, že najprv svadba a potom deti, no zobrala som to z opačného konca (smiech). Asi mi to tak život dal, aby som veľa vecí pochopila, že nemôže byť všetko len tak, ako si želáme a chceme. A práve vďaka týmto veciam, som sa stala v živote takou silnejšou, odvážnejšou, že si dokážem ísť za svojím a riešim si život podľa seba. Je to takto dobré a dúfam, že to tak pôjde do konca života.

FOTO, AKO KEDYSI VYZERALA ČÍROVÁ, NÁJDETE V GALÉRII >>