Do Moskvy prišli spolu s herečkou Zuzanou Fialovou. „Chceli sme ísť osláviť moje narodeniny a navštíviť svetoznáme divadelné predstavenie,“ povedala Alexandra Doneva. Keď prileteli do Moskvy, v príletovej hale si kúpili zmrzlinu a chceli si z bankomatu vybrať ruble. Toto bežné zdržanie sa im stalo takmer osudným. Kostelný stál pri bankomate, jeho sestra tesne pri ňom a Zuzana Fialová z druhej strany.

„Niekto len zrazu zakričal: ‚Všetci zomriete!‘ Nevenovali sme tomu až takú pozornosť, zanikalo to v kakofónii všetkých tých letiskových zvukov. Až neskôr nám došlo, že to bol bezprostredný signál k útoku,“ spomína Alexandra. Tlaková vlna všetkých zrazila k zemi. Nastala tma a desať sekúnd bolo ticho. Potom sa ozval nárek zranených.

„Bolo to strašné. Chytila som Ľuboša a Zuzanu, ktorá bola v šoku, a ťahala som ich preč od miesta výbuchu. Uvedomovala som si, že našej smrti zabránila len náhoda, ktorá si svoju daň vybrala medzi ľuďmi stojacimi medzi nami a centrom výbuchu,“ hovorí Alexandra. Až vonku si uvedomila, že obaja sú zranení. Zuzana Fialová mala vetrovku od krvi a vo vlasoch mala kusy ľudských tiel.

„Zuzka bola v šoku. Keď som videla, že má v hlave kusy tela a mozgu jednej z obetí, vytrhla som jej to aj s niekoľkými vlasmi. Vôbec nevnímala bolesť. Chcela som, aby sa jej stav ešte nezhoršil, keď si v šoku uvedomí, čo má na hlave,“ dodala Alexandra pre Aktuálne. sk. Ako nám neskôr potvrdila mama Alexandry a Luboša, pani Mária Kostelná, zraneniu sa nevyhol ani jej syn. Aj jemu museli z tela lekári chirugicky odstrániť šrapnel z explodovanej nálože.