Na obrazovke pôsobí tvrdo a odmerane, no v skutočnosti je to vtipná, optimistická žena, ktorá miluje nové začiatky. Zrejme preto ju nepoložil rozvod s režisérom Mirom Košickým ani rozchody, ktoré prišli po ňom. Dana priznáva, že hoci vo vzťahoch párkrát „padla na nos“, mužov miluje.

Život v Antverpách

Podľa nej nie je nič v živote náhoda, a tak mala zrejme už niekde vo hviezdach napísané, že hoci vyštudovala strednú pedagogickú školu, osud ju v dvadsiatke nasmeroval k divadlu. Vlastne ju tam v skutočnosti nasmeroval jej manžel Miro Košický, ktorý bol v tom čase šéfom divadla v Spišskej Novej Vsi a v mladej blondínke zacítil talent.

„Keďže ma dvakrát neprijali na archeológiu a pochopila som, že už nič v živote nevykopem, dala som si prihlášku na VŠMU,“ dopĺňa príbeh o divadelných začiatkoch. Dlho sa však v Bratislave neohriala, dala si totiž žiadosť o štipendium v zahraničí, a keďže vedela výborne po anglicky, už o pár mesiacov drala lavice hereckej akadémie v belgických Antverpách.

V Perfect Days si s Evou Krížikovou sadli aj ľudsky.
V Perfect Days si s Evou Krížikovou sadli aj ľudsky.
Zdroj: Archív D. K.

V Perfect Days si s Evou Krížikovou sadli aj ľudsky.
FOTO: ARCHÍV D. K.

„Bola to úžasná skúsenosť, dokonca som vážne premýšľala, že by som tam ostala žiť,“ hovorí. Možno by z nej dnes bola naozaj Belgičanka, keby vo štvrtom ročníku nezistila, že je tehotná. S Mirom Košickým boli už dva roky manželia, takže to nebolo žiadne veľké prekvapenie. „On bol v tom čase v politike a bolo vylúčené, aby sa presťahoval za mnou alebo aby sme žili niekde inde ako na Slovensku,“ spomína.

Anonymné listy

S manželom sa Dana zoznámila v divadle. Jeho status ženatého muža, staršieho o dvadsať rokov, neriešila. Iní to však riešili za ňu. „Chodili anonymy, že rozvraciam rodinu a najvyššie miesta by to mali dať do poriadku. No ja som bola mladá, zamilovaná a vôbec som si neuvedomovala, čo sa okolo mňa deje,“ hovorí úprimne.

Rozvíjať však debatu o tom, či v tom čase ublížila Mirovej manželke Lene Košickej a ich dcére Lenke, nechce ani po rokoch. „Je to zbytočné. Všetko v živote je tak, ako má byť,“ myslí si. Naráža tým aj na fakt, že jej manželstvo sa po sedemnástich rokoch nakoniec rozpadlo a Miro Košický sa vrátil k bývalej žene.

Lena bola s Mirom až do jeho smrti v roku 2012.
Lena bola s Mirom až do jeho smrti v roku 2012.
Zdroj: ŠARM

Lena bola s Mirom až do jeho smrti v roku 2012.
FOTO: ŠARM

Sympatická blondína tvrdí, že za skončeným vzťahom nesmútila ani minútu a  ani sa netrápila, že zostala s dcérou sama. „Keď vám už vzťah nedáva energiu, iba vám ju berie, cítite po jeho skončení úľavu,“ naznačuje dôvody rozpadu svojho manželstva a netají sa s tým, že veľkú úlohu zohral aj dvadsaťročný vekový rozdiel.

„V určitej fáze života sme boli odrazu každý inde,“ hovorí racionálne, no s iskrou v očiach dodá: „Milujem nové začiatky. Stále verím v lásku a to, že niekde pre nás ten ideálny partner existuje. Ja som mala okolo seba vždy super mužov,“ pochvaľuje si.

Na otázku, prečo sa potom jej vzťahy po čase skončili, odpovedá bez zamyslenia: „Odišla láska. Ak sa s niekým rozídete, neznamená to, že ten muž musí byť zlý. Len prídete do štádia, že mu odrazu nerozumiete a aj vy ste na neho v tom období negatívne naladená.“

V komédii Ráno po, ktorú uvádza divadlo Aréna, si zahrala po boku sexi Daniela Žulčáka.
V komédii Ráno po, ktorú uvádza divadlo Aréna, si zahrala po boku sexi Daniela Žulčáka.
Zdroj: ŠARM/MICHAL ŠEBEŇA

V komédii Ráno po, ktorú uvádza divadlo Aréna, si zahrala po boku sexi Daniela Žulčáka.
FOTO: ARCHÍV D. K.

Chcela fitnescentrum

Hoci je Dana Košická neskutočne pozitívny človek, s úsmevom poznamenáva, že ani to nie je náhoda. „Sú za tým roky driny. Jasné, že aj ja som mala ťažké obdobia. Padla som dole nielen vo vzťahoch, ale aj v práci, keď jej nebolo vôbec. No práve vďaka negatívam si cením pozitíva,“ hovorí.

Obdobie, keď počítala každú korunu, ju zaskočilo zhruba pred desiatimi rokmi. Seriály sa netočili a divadelný plat sa minul v polovici mesiaca.

„Vtedy som dokonca rozmýšľala nad tým, že si otvorím fitnescentrum. Jediné, čo ma odrádzalo, bolo, že neznášam behať po úradoch a v papierovačkách sa vôbec nevyznám,“ smeje sa bývalá úspešná biatlonistka a prezrádza, že k športu má veľmi blízko doteraz. Každý deň doma posilňuje a behá na bežiacom páse. Svojho súčasného partnera, ktorého má v Bratislave, dokonca naučila v päťdesiatke lyžovať.

A kde sa vlastne cíti doma? „Rada sa vraciam do košického divadla, na východe mám aj perfektných kamarátov. V Bratislave zasa študuje dcéra a mám tu druhý domov. Zatiaľ mi vyhovuje aj ten tretí domov, čiže rýchlik Intercity, a tak to neriešim. Ono sa to vždy nejako vyrieši samo,“ smeje sa. Dana jednoducho miluje adrenalín. A to doslova v každej oblasti života.