Slovenské národné divadlo má už niekoľko rokov na svojej webovej stránke zobrazený zoznam hercov, ktorí tam majú stály angažmán, no aj tých, ktorí na javisku iba občasne hosťujú. Pri každom z nich svieti, v ktorých predstaveniach hrajú a divadlo spomínanú stránku pravidelne aktualizuje, aby tam návštevníci vždy našli všetko nové a potrebné.

V zozname hercov však ľudia môžu nájsť aj takých umelcov, ktorí síce už nie sú na doskách aktívni, no Národnému zasvätili celý svoj život. V mužskom činohernom súbore tak stále svieti fotka herca Stana Dančiaka, ktorý však pre vážne zdravotné problémy už dávno zavesil hranie na klinec. Platilo to aj o už zosnulom Jurajovi Slezáčkovi († 73), ktorý pre namáhavú onkologickú liečbu sekol s hraním.

Valentová pre zdravotné problémy už dlhší čas nehrá.
Valentová pre zdravotné problémy už dlhší čas nehrá.
Zdroj: archív

Z úcty ho však divadlo zo zoznamu ani vtedy nevyradilo. Spravilo to až po jeho smrti, aj to až tri mesiace po pohrebe. Posledné úpravy na stránke SND sa robili ešte v priebehu júna. A práve po nich prišlo pre viacerých veľmi nepríjemné prekvapenie. Dlhoročnú členku činohry Soňu Valentovú, ktorá doteraz bez zmeny figurovala v zozname umelcov, jednoducho vymazali!

Stano Dančiak, ktorý je na tom v podstate rovnako ako ona, však na stránke naďalej ostal. A ani taká pani Eva Krížiková pre svoj zdravotný stav už roky nehráva, no divadlo ju stále eviduje ako hosťujúcu herečku. Zásadné zmeny v umeleckom súbore divadlo väčšinou urobí až po úmrtí hereckých legiend, ako sa to stalo v prípade Slezáčka či Chudíka, no pri herečke Valentovej to spravili omnoho skôr. Zaujímalo nás teda stanovisko divadla.

Herečka niekoľko sezón odohrala aj v novej budove divadla.
Herečka niekoľko sezón odohrala aj v novej budove divadla.
Zdroj: VLADO BENKO JR.

„Pani Soňa Valentová je dlhodobo práceneschopná. Na želanie rodiny sa k tejto záležitosti nebudeme ďalej vyjadrovať,“ reagovala hovorkyňa SND Izabela Pažitková. A čo na toto všetko hovorí dcéra herečky Valentovej, speváčka Katka Hasprová? „Predsa viete, v akom stave mamička je, tak momentálne predsa nemôže hrať. Ja sa k mamičke nevyjadrujem, mám takú zásadu. Všetko je v poriadku, tak ako má byť,“ reagovala Hasprová.

DÔKAZ NÁJDETE V GALÉRII: