Na herca si zaspomínali aj herečka Dominika Kavaschová, herec Jakub Lorencovič či Monika Hilmerová. „Nemal si to v živote ľahké, Vladko. Som rád, že som bol tvoj dlhoročný kamarát,“ napísal Lorencovič na sociálnej sieti. "Vladko môj milý, ešte pred mesiacom sme takto spolu hrali... Nemám slov, len smútok za tebou. Odpočívaj v pokoji," napísala zdrvená Hilmerová.

Herec Vladimír Obšil
Zdroj: Dano Veselský/TASR

Za hercom smúti aj herečka a speváčka Andrea Bučko: "Vladko drahý, divadelný tata, nezabudnem na naše posledné lúčenie… Nikto z nášho Milada tímu. Nech odpočívaš v pokoji a dávaš zhora pozor na tvoje divadlo, tvoj domov. Zanechal si v nás nesmierne silné, umelecké i ľudské zážitky! Budeme s láskou spomínať na láskavého, tvorivého, do poslednej chvíle nevzdávajúceho sa človeka. Ďakujem, že mi bolo dopriate stáť s tebou na jednom javisku v tak krásnej inscenácii, akou je Milada, v ktorej sa všetci tak máme radi! Budeš chýbať."

Obšil patril medzi hercov, ktorých si zapamätáme skôr z vedľajších úloh. Dlhé roky pôsobil chlapčenským dojmom, preto občas musel poprieť, že vnútorne dozrieva rýchlejšie, ako sa mu vek zrkadlí na tvári. V posledných rokoch zápasil s Parkinsonovou chorobou a režiséri ho s ohľadom na hendikep ďalej obsadzovali. Choroba sa stala súčasťou nielen jeho osobného, ale aj hereckého života, hovoril o nej otvorene.

JEDEN Z POSLEDNÝCH ZÁBEROV OBŠILA TRHÁ SRDCE >>

"Jeho dynamické herectvo so zmyslom pre decentnú karikatúru, ale aj sugestívne stvárnenie postáv, charakteristických svojou úprimnosťou a vierou v dobro, obohacovali inscenácie našej prvej divadelnej scény vyše 40 rokov," uvádza Divadelný ústav na svojom profile na Facebooku.

Vladimír Obšil sa narodil v Prachaticiach v Českej republike. Štúdium na VŠMU ukončil v roku 1981, odkedy je i členom Činohry SND, kde stvárnil množstvo postáv. Prvú ešte ako vysokoškolák v hre Belasé kone na červenej tráve. Z najznámejších treba spomenúť divadelné hry ako Sen noci svätojánskej, Lakomec, Caligula či Portugália. Účinkoval vo viacerých filmoch, seriáloch a rozhlasových hrách.

DOSTAL NIEKOĽKO OCENENÍ:

2007 – cena Literárneho fondu za stvárnenie postavy Wurma v hre F. Schillera Úklady a láska
2008 – cena Literárneho fondu za postavu Nikolaja v inscenácii dramatizácie románu L. N. Tolstého Anna Kareninová, s prihliadnutím na postavu Šimona v inscenácii hry D. Gieselmanna Plantáž
2009 – cena Literárneho fondu za postavu Zamochriškina v inscenácii hry N. V. Gogoľa Hráči
2014 – IGRIC – tvorivá prémia za herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele za postavu Borisa vo filme Ďakujem, dobre

Prečítajte si: