Úkladná vražda dvoch nevinných ľudí, ktorá na Slovensku nemá obdobu, vyhnala do ulíc desaťtisíce protestujúcich, z postov odstúpili dovtedy nedotknuteľné politické špičky, za mrežami sa ocitli obvinení, ktorých čakajú súdne pojednávania, no rodičom milovaných zavraždených detí to pokoj ani zďaleka nevrátilo.

Keďže presne zajtra si celé Slovensko pripomenie hrozné výročie ich bezcitnej popravy, televízia Markíza natočila o investigatívnom novinárovi Jánovi a jeho snúbenici Martine emotívny 50-minútový dokument, ktorý odvysiela zajtra večer. V ňom sú výpovede rodičov, zmapovaný priebeh vyšetrovania, no medzi najmrazivejšie momenty patria krátke videá zaľúbencov a celkom nová rekonštrukcia celej vraždy v hranej a aj počítačovej verzii.

Keď ich Puškárová spovedala, cez slzy nedokázali hovoriť.
Zdroj: Matej Kalina

K celému dokumentu televízia zorganizovala aj premiéru v kine, na ktorú prišli okrem iných aj tí najdôležitejší pozvaní, a to pán Kuciak, jeho manželka a aj pani Kušnírová. V momente, keď sa na plátne začali objavovať zábery ich detí a po sále v kine sa rozliehal Jankov hlas, celá vražda sa im nanovo premietla pred očami a dostali neutíchajúci záchvat plaču. Po dokumente nasledovala krátka diskusia, na ktorej sa zúčastnili aj rodičia.

Tí sa držali statočne, no v niektorých vetách sa zlomili a rozprávať ďalej už pre obrovskú bolesť a žiaľ nedokázali. „Ja som mal možnosť film vidieť už skôr, ale emócie sú stále silné a aj vždy budú. Prichádzajú vždy, keď v televízii či v novinách vidím niečo o Jankovi. Vždy mi vyhŕknu slzy a som mimo. Musím si to v hlave poprevracať. Stále tomu nechcem veriť. Čakám, že sa len zobudím a že tam bude. Za všetkým sú peniaze, toľko preklínané a zbožňované peniaze, ktoré sa tu prepierali či už s požehnaním, alebo s tichým súhlasom našej vlády. Či to bol belgický podnikateľ, talianski podnikatelia na východe... Možno aj pán Kočner s nimi mal nejaké styky. Zatiaľ je nám stále podsúvaný ako hlavný objednávateľ. Je to arogantný človek, ale pochybujem, že by sa na to odhodlal sám. Určite mal od niekoho požehnanie,“ povedal nám po odvysielaní dokumentu užialený pán Jozef Kuciak.

„Dokument je pravdivý. A všetko, čo by som chcela povedať a odkázať národu, ľuďom a mafiánom v bielych golieroch, tej špine, ktorá nám zabila deti, je tam všetko. Ešte by som povedala viac vecí, ale tak po svojom, po východniarsky, ale nechcem sa k tomu znížiť. Je tam všetko, čo by tam malo byť a čo by mali vidieť tamtí hore,“ s plačom reagovala pani Zlatica Kušnírová. Celý Dokument o Jánovi a Martine uvidíte zajtra, presne na ich krvavé výročie, na Markíze.

O dokumente

Dokument má 50 minút. Zachytáva veľa nových pohľadov a názorov na vec. Nielen právnych zástupcov, ale aj komentátorov a okrem iného novú rekonštrukciu ich vraždy. Tú sa snažili urobiť veľmi citlivo a autenticky.

EMOTÍVNE FOTO Z KINA NÁJDETE V GALÉRII

Mohlo by vás zaujímať:

Čo hovoríte na nový dokument? Vyjadrite sa v diskusii pod článkom...