Svetová operná legenda Edita Gruberová, ktorá patrí medzi najlepšie koloratúrne sopranistky všetkých čias, začínala svoju spevácku kariéru na javisku Slovenského národného divadla. Výnimočnú osobnosť opernej divy si SND pripomenulo galakoncertom Edita Gruberová Tribute, ktorý v sobotu 10. septembra slávnostne otvoril 103. divadelnú sezónu.

Edita Gruberová na snímke v roku 2008.
Zdroj: Profimedia

„Podľa vzoru úspešného galakoncertu Peter Dvorský 70 z minulej sezóny pokračujeme v uvádzaní špeciálnych podujatí tohto typu. Veríme, že z otváracích galakoncertov sezóny venovaných výnimočnej slovenskej osobnosti operného sveta sa stane tradícia, ktorú si operné publikum zamiluje,“ hovorí riaditeľ Opery SND Lubor Cukr. Na pódium sa postavil aj speváčkin dlhoročný javiskový partner Francisco Araiza či hviezdna americká sopranistka Brenda Rae.

FOTKY Z ČERVENÉHO KOBERCA V GALÉRII >>

Edita Gruberová si rýchlo podmanila všetky svetové operné scény. Okrem Viedenskej štátnej opery a Metropolitnej opery v New Yorku pôsobila v Bavorskej štátnej opere v Mníchove, Kráľovskej opere Covent Garden v Londýne aj milánskej La Scale. Medzi jej najdôležitejšie naštudované operné postavy patria belkantové hrdinky Lucia (Lucia z Lammermooru), Elvira (Puritáni), Elisabetta (Roberto Devereux) či Mozartova Donna Anna (Don Giovanni), alebo Straussova Zerbinetta (Ariadna na Naxe). Na javiskách veľkých operných domov spievala neuveriteľných 51 rokov. Edita Gruberová nečakane zomrela 18. októbra 2021 vo veku 74 rokov.

Prečítajte si tiež: