Neviditeľný a hlavne zákerný koronavírus nás aktuálne straší na každom kroku. Pandémia zasiahla aj do pohrebných obradov. Hygienici vydali usmernenia a zakázali dlhé sprievody. Kremácie dostávajú prednosť pred klasickým uložením rakvy do hrobu a ťažké je zohnať aj kvety, keďže kvetinárstva sú zavreté.

31. marec 2020: Herečka Eva Krížiková zomrela vo veku 85 rokov.
31. marec 2020: Herečka Eva Krížiková zomrela vo veku 85 rokov.
Zdroj: SND

A práve táto veľmi ťažká situácia, keď sú ľudia doma v karanténe, skomplikovala aj poslednú rozlúčku s herečkou Evou Krížikovou. S ňou sa totiž nemohla lúčiť celá umelecká obec v budove Slovenského národného divadla, ako to vždy býva zvykom pri známych hercoch. A tak prišla na rad iba malá rozlúčka v bratislavskom krematóriu, kde však všetko prebiehalo podľa prísnych bezpečnostných opatrení.

ZÁBERY Z POHREBU EVY KRÍŽIKOVEJ NÁJDETE V GALÉRII >>

Pohreby totiž musia byť až do odvolania iba s minimom ľudí a rozlúčka má byť veľmi rýchla. Rovnako sú povinné rúška a je možné, že opatrenia sa budú časom stupňovať a že príde aj k zákazu pohybu ľudí na cintorínoch. Krížikovej dcéra Barbora musela vopred zahlásiť presný počet ľudí, ktorí jej prídu dať posledné zbohom. Pre bezpečnostné opatrenia sa tak s legendou včera lúčilo približne iba desať ľudí.

Herečka Eva Krížiková zomrela vo veku 85 rokov.
Herečka Eva Krížiková zomrela vo veku 85 rokov.
Zdroj: Facebook

No ako už avizovalo SND, rozlúčka s ňou bude hneď, ako to bude situácia opäť dovoľovať. Pozostatky herečky budú uložené do hrobky na cintoríne v Bratislave, kde odpočívajú jej rodičia. „Pohreb bude iba v malom kruhu rodiny, asi do 10 ľudí. Viem, že má prísť aj teta Veronika, nevlastná sestra Milana Lasicu. Evina vnučka žije v Škótsku, tá, žiaľ, nemôže prísť. Bude to komorný pohreb. Otec (herec František Zvarík, pozn. red.) mal peknú rozlúčku, aj keď to bolo cez divadelné prázdniny,“ prezradil nám pred pár dňami jej nevlastný syn Ján.

Ten však, žiaľ, v krematóriu chýbal. „Takto som sa rozhodol, najmä pre túto situáciu. Bojím sa, mám už 71 rokov a patrím do najrizikovejšej skupiny ohrozených ľudí. Nechcel som to riskovať. Zapálil som doma sviečku, a tak som sa s ňou v tichosti rozlúčil,“povedal nám v deň pohrebu Zvarík mladší, ktorý paradoxne nebol ani na poslednej rozlúčke slávneho otca Františka Zvaríka v auguste 2008. Tá sa vtedy konala v historickej budove SND.

Smrť otca ho vtedy úplne zlomila, no viacerí známi z okolia rodiny si vtedy mysleli, že neprišiel práve preto, že s druhou manželkou svojho otca Evou Krížikovou mal naštrbené vzťahy. „Nie je to tak,“ tvrdila v tom čase hercova vnučka Lucia Zvaríková. „Môj otec, Ján Zvarík, sa neobjavil na verejnom pohrebe môjho deda Františka Zvaríka z dôvodov veľkého smútku a zlej psychickej situácie po strate otca. Ostatné dôvody sú nepravdivé,“zareagovala v tom čase mailom.

Prísne opatrenia počas komorných pohrebov

„Platia prísne opatrenia. V dome smútku každému zmerajú teplotu. Aj počet ľudí na rozlúčke je limitovaný. Do domu smútku by malo byť pustených maximálne 10 ľudí. Kondolencie podávaním rúk sú zakázané. Samotná účasť na obrade je prejavom kondolencie. Vyzývame účastníkov, aby pri sprievode k hrobovému miestu dodržiavali aspoň dvojmetrové rozostupy. Okázalé rozlúčky sú tak nateraz minulosťou. Ľudia ich odkladajú tak, že telo ide na kremáciu a rodina sa rozlúči s pozostalým, až keď pominie táto situácia,“ prezradil pre Markízu riaditeľ pohrebnej služby v Poprade.

Tradičné rituály musia ísť bokom

„Ľudia tieto opatrenia prijmú ako nutné zlo, ako súčasť toho, že v týchto ťažkých časoch je dôležité verejné zdravie i každého osobne a bezpečnosť nás všetkých má prednosť, dokonca aj pred takýmito konečnými rituálmi aj pred tradíciami, treba to brať ako nevyhnutné opatrenie,“vysvetlila sociologička Sylvia Porubänová.

Mohlo by vás zaujímať: