Celá kauza okolo spisovateľky sa začala minulý rok v máji, keď jeden z autorov kníh z Evitinho vydavateľstva nedostal vyplatený honorár. „Vec som posunul právničke, ktorá poslala Eve jednu výzvu, druhú výzvu – bez reakcie. Ďalší v poradí bol platobný rozkaz, na ktorý takisto nereagovala. Keďže nepodala odvolanie, rozkaz sa stal právoplatný. V apríli 2016 sa proti firme EvitaPress, s. r. o., v ktorej jediným konateľom a spoločníkom bola Urbaníková, začalo exekučné konanie. Keď som však prišiel na rad, zistil som, že prameň je vyschnutý – EvitaPress bez koruny,“ opísal svoju skúsenosť minulý rok v Denníku N Martin Petro.

Postupne sa však začali ozývať aj ďalší nespokojní autori, medzi nimi napr. Denisa Ogino či Eva Bacigalová a škandál naberal čoraz viac na obrátkach. Pár dní nato sa mala v Trenčianskych Tepliciach konať obľúbená akcia Babinec s Evitou. Udalosť však zrušili.

Vydavateľstvo EvitaPress v minulosti vydalo množstvo kníh.
Zdroj: archív

„Priatelia, vzhľadom na udalosti, ktoré sa v uplynulých dňoch objavili v médiách vo vzťahu k Evite Urbaníkovej a vydavateľstvu EvitaPress, sme sa rozhodli podujatie Babinec s Evitou zrušiť. Vzniknutá situácia nás veľmi mrzí. Podujatie sme po dohode s Evitinou manažérkou zrušili my,“ zverejnili vtedy na svojej stránke organizátori.

Prešlo niekoľko mesiacov a situácia okolo Evity sa výrazne pohla. Na stránke finstat, ktorá zhromažďuje všetky dáta o firmách, najnovšie svieti, že spoločnosť EvitaPress, s. r. o., je od 26. 1. 2018 zrušená. Vo výpise z Obchodného registra v kolónke dôvod výmazu je uvedené: Dobrovoľné rozhodnutie. Kontaktovali sme aj samotnú Evitu, no ako to u nej býva zvykom, slova sa ujal Vladimír Mužík, riaditeľ vydavateľstva Mafra Slovakia, ktorý vydáva jej magazín.

„Pani Urbaníková vám nič nepovie, práve som jej to zakázal. Firmu zrušila preto, lebo je to súčasť reštrukturalizácie všetkých jej firiem, ktorá prebieha v spolupráci s vydavateľstvom Mafra Slovakia,“ reagoval Mužík, ktorý sa následne vyjadril aj k minuloročnému problému vzhľadom na jej dlhy. „Nezostali tam žiadne dlhy, všetko je vyplatené. Ešte vás môžem ubezpečiť, že Evita store (ďalšia Evitina firma) sa tiež zruší, to vám hovorím dopredu,“ dodal na záver. Samotná Urbaníková sa nám nevyjadrila.

DÔKAZ O ZRUŠENÍ FIRMY NÁJDETE V GALÉRII

Prečítajte si tiež: