Americký spisovateľ Henry Charles Bukowski sa narodil 16. augusta 1920 v nemeckom Andernachu. Jeho matka Katharina Fett bola rodená Nemka, otec mal americko-nemecký pôvod a pracoval ako opravár. Charles svojho otca v láske príliš nemal. „Začal som voči svojmu otcovi pociťovať nenávisť. Stále sa pre niečo hneval. Kamkoľvek sme šli, vždy sa začal s ľuďmi hádať,“ spomína v jednej zo svojich kníh. Keď v roku 1958 Bukowskeho otec zomrel, syn si namiesto žiaľu spokojne vydýchol.

Pri písacom stole mal vždy položenú fľašu.
Pri písacom stole mal vždy položenú fľašu.
Zdroj: archív

Rodičovský dom opustil ako násťročný a potĺkal sa po podnájmoch. Spoločnosť mu okrem kníh a písacieho stroja robil alkohol. Sprevádzal ho celý život. „Cítil som sa dobre, keď som sedel sám v malej miestnosti, fajčil a pil. Vždy som bol sám sebe dobrým spoločníkom,“ priznal. Aj vďaka samote si zvykol na istý druh slobody. Žil zväčša v Los Angeles. Nemal vysoké príjmy a preto si nemohol dovoliť ani nákladný život. Striedal jedno zamestnanie za druhým. Asi najdlhšie pracoval na pošte, až desať rokov. Často bral podradnú prácu, hlavne aby mal peniaze na alkohol. A na ženy. Tým nikdy neodolal, hoci mal s nimi vždy problematické vzťahy. Mal ich stovky. Možno viac. Stretával ich v baroch, mnohé z jeho mileniek boli obdivovateľky, ktoré mu písali listy či telefonovali. Imponovala im jeho rastúca sláva a zvláštna drsnosť. 

Žien mal viac ako sto.
Žien mal viac ako sto.
Zdroj: archív

Nekontrolované pitie, bitky, bary a dostihy. Bukowski skrátka zažíval dlhý, niekoľkoročný žúr. V roku 1955 ho hospitalizovali s krvácajúcim vredom, ktorý spôsobil alkohol. V roku 1957 sa zosobášil s poetkou Barbarou Frye, ale ich manželstvo sa už v roku 1959 rozpadlo. Bukowski pil po rozvode s Barbarou ešte viac než kedykoľvek predtým, pero však neodložil. Otcom sa stal v roku 1964. Dcéru Marinu Louise splodil Bukowski s Frances Smith. Dvojica spolu síce žila, ale nikdy sa nezosobášila. 

Ešte aj pri cvičení fajčil.
Ešte aj pri cvičení fajčil.
Zdroj: archív

Na jar 1993 mu diagnostikovali leukémiu. Podstúpil chemoterapiu, ale napokon ochoreniu podľahol. Zomrel ako finančne zabezpečený človek  9. marca 1994, v San Pedre. Na náhrobku má napísaný odkaz - Nesnaž sa!

VÁŠNIVÉ FOTKY S MILENKAMI NÁJDETE V GALÉRII >>

Mohlo by vás zaujímať: