Americký spisovateľ Henry Charles Bukowski sa narodil 16. augusta 1920 v nemeckom Andernachu. Jeho matka Katharina Fett bola rodená Nemka, otec mal americko-nemecký pôvod a pracoval ako opravár. Charles svojho otca v láske príliš nemal. „Začal som voči svojmu otcovi pociťovať nenávisť. Stále sa pre niečo hneval. Kamkoľvek sme šli, vždy sa začal s ľuďmi hádať,“ spomína v jednej zo svojich kníh. Keď v roku 1958 Bukowskeho otec zomrel, syn si namiesto žiaľu spokojne vydýchol.

Pri písacom stole mal vždy položenú fľašu.
Pri písacom stole mal vždy položenú fľašu.
archív

Rodičovský dom opustil ako násťročný a potĺkal sa po podnájmoch. Spoločnosť mu okrem kníh a písacieho stroja robil alkohol. Sprevádzal ho celý život. „Cítil som sa dobre, keď som sedel sám v malej miestnosti, fajčil a pil. Vždy som bol sám sebe dobrým spoločníkom,“ priznal. Aj vďaka samote si zvykol na istý druh slobody. Žil zväčša v Los Angeles. Nemal vysoké príjmy a preto si nemohol dovoliť ani nákladný život. Striedal jedno zamestnanie za druhým. Asi najdlhšie pracoval na pošte, až desať rokov. Často bral podradnú prácu, hlavne aby mal peniaze na alkohol. A na ženy. Tým nikdy neodolal, hoci mal s nimi vždy problematické vzťahy. Mal ich stovky. Možno viac. Stretával ich v baroch, mnohé z jeho mileniek boli obdivovateľky, ktoré mu písali listy či telefonovali. Imponovala im jeho rastúca sláva a zvláštna drsnosť. 

Žien mal viac ako sto.
Žien mal viac ako sto.
archív

Nekontrolované pitie, bitky, bary a dostihy. Bukowski skrátka zažíval dlhý, niekoľkoročný žúr. V roku 1955 ho hospitalizovali s krvácajúcim vredom, ktorý spôsobil alkohol. V roku 1957 sa zosobášil s poetkou Barbarou Frye, ale ich manželstvo sa už v roku 1959 rozpadlo. Bukowski pil po rozvode s Barbarou ešte viac než kedykoľvek predtým, pero však neodložil. Otcom sa stal v roku 1964. Dcéru Marinu Louise splodil Bukowski s Frances Smith. Dvojica spolu síce žila, ale nikdy sa nezosobášila. 

Ešte aj pri cvičení fajčil.
Ešte aj pri cvičení fajčil.
archív

Na jar 1993 mu diagnostikovali leukémiu. Podstúpil chemoterapiu, ale napokon ochoreniu podľahol. Zomrel ako finančne zabezpečený človek  9. marca 1994, v San Pedre. Na náhrobku má napísaný odkaz - Nesnaž sa!

VÁŠNIVÉ FOTKY S MILENKAMI NÁJDETE V GALÉRII >>

Mohlo by vás zaujímať: