Od stredy sa v rámci uvoľňovania opatrení konečne otvoria aj divadlá, ale s počtom ľudí iba do 100. Premiér Igor Matovič tak celkom určite potešil nedočkavcov, no hercov tak skoro na doskách, ktoré znamenajú svet, neuvidia. Slovenské národné divadlo ešte v marci až do odvolania zrušilo všetky predstavenia. Hoci tohtoročná sezóna je jubilejná - stá a herci ju mali po celý rok oslavovať, opak sa stal pravdou. Opona jednoducho zrazu spadla.

Na Facebooku či Youtube kanáli sa rozbehli rôzne online vysielania, inscenácie, relácie či séria čítania rozprávok a poézie od viacerých umelcov.
Niektorí sa počas pandémie prihovárali ľuďom cez súkromné profily na sociálnych sieťach. Ako prvá toto rozbehla Zuzana Fialová, ktorá každý večer v live videu čítala deťom rozprávku. Tento nápad sa u herečky stretol s obrovským nadšením, keď jej písali rôzne mamičky, ako im tým pomohla, dokonca u niektorých aj pri depresiách. Herečka to však nedávno ukončila.

Fialová každý večer čítala deťom rozprávku. Po necelých 2 mesiacoch to ukončila.
Fialová každý večer čítala deťom rozprávku. Po necelých 2 mesiacoch to ukončila.
Zdroj: instagram Z. F.

„Bolo to s vami tak zvláštne intenzívne, tých 45 večerov, keď sme si navzájom pomohli. Ďakujem vám,“napísala pred pár dňami Zuzana. Možno akoby tušila, že situácia sa čoskoro vráti do normálu. A tak sa aj stalo. No netešme sa predčasne. Hercov síce otvorenie divadiel teší, no mnohí si myslia, že nestíhnú hrať do konca sezóny (koniec júna, pozn. red.). Divadlá sú obrovské inštitúcie, kde sa nedá len tak zo dňa na deň začať po nariadenej dvojmesačnej pauze. Treba spustiť predaj vstupeniek a celé to rozplánovať. Kedy sa skutočne začne hrať, zatiaľ netuší ani samotné vedenie. „Hrací plán SND do konca júna 2020 bude spresnený po stretnutí predstaviteľov vedenia SND na Ministerstve kultúry SR,“ reagovala nám tlačová tajomníčka SND Izabela Pažitková.

 

REAKCIE HERCOV NA OTVORENIE DIVADIEL NÁJDETE V GALÉRII >>