V živote Ivana Mistríka zohrali hlavné úlohy dve ženy. Prvá manželka Enča, s ktorou vychoval dvoch synov Ivana a Miška, dostala na ich spoločnej dovolenke v Bulharsku porážku. Čoskoro sa však „dobrák od kosti“, ako si umelca pamätá väčšina jeho kolegov, zaľúbil do speváčky Mariky Klesniakovej, mladšej o sedemnásť rokov. Miloval ju celým srdcom a táto láska ho aj zničila.

Čálik prezradil: Zbraň dal Mistríkovi Kvietik
 

 KARČI ČÁLIK: Podľa neho bolo Ivanovov nevýhodou, že veľa vypil, no nebol opitý.

Nevýhodou bol alkohol

„Ivan bol veľmi dobrý človek. Nevedel ublížiť, nevedel sa nahnevať. On len povedal svoje a zosmutnel, a preto to bolo horšie, akoby ti vynadal,“ spomína na kamaráta herec Karol Čálik. Podľa neho mal Mistrík jednu veľkú nevýhodu, a to pri pití alkoholu. „Vypil veľmi veľa a nebol opitý a ani agresívny. A neviem, či sa aj to nepodpísalo pod skrat, ktorý potom nastal,“ tvrdí Čálik. 
Ako sa nám podarilo zistiť, viacerí kolegovia zo Slovenského národného divadla odhovárali Mistríka od vzťahu s mladou Marikou.

„Syn nie je tvoj!“

Ivan mal s Klesniakovou syna Janka, no čoskoro nastali nezhody. „Bol tam veľký vekový rozdiel a nebola ani veľmi do rodiny. A v istom momente mu povedala: Veď ani ten syn nie je tvoj. Asi tak nejak to bolo, čo vieme okolo toho. No pravú príčinu si zobral so sebou do hrobu,“ hovorí Karči Čálik.

Išiel na srnca a...

Divadelník bol dlhoročným poľovníkom. Spolu s Ivanom Rajniakom, Julom Pántikom a Števom Kvietikom mali vlastný herecký revír. Ako skúsený lovec mal Mistrík niekoľko zbraní. Doteraz však nikto nevedel, kto mu dal do ruky guľovnicu v osudný deň. „Kvôli synom mal pušky u Števa Kvietika v trezore a išiel si ju vypýtať, že ide na srnca. A nešiel na srnca, ale sa zastrelil,“ tvrdí Karol Čálik. Jeho blízkeho priateľa našiel v kaluži krvi herec Ivan Palúch.
 

Čálik prezradil: Zbraň dal Mistríkovi Kvietik

ŠTEFAN KVIETIK: Mistrík mal pušky v jeho trezore.

Kto bol Ivan Mistrík?

Rodák z Bratislavy vyštudoval v roku 1951 Štátne herecké konzervatórium v hlavnom meste a nastúpil do bývalého Dedinského divadla. Rok nato už pôsobil na scéne Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene. Ani tam si však Mistríkov nezvyčajný typ herca dlho neužili. Na trinásť rokov sa totiž stal členom činohry bratislavského Divadla Nová scéna, aby v roku 1966 prijal ponuku a až do svojej smrti hral na pódiu Slovenského národného divadla. (kb)


Tieto filmy ho preslávili

Ivan Mistrík počas svojej kariéry hral v desiatkach divadelných, filmových a televíznych diel. Medzi najznámejšie patria Trofej neznámeho strelca, Do zbrane, kuruci!, Medená veža, Pražská terčovnica, Štrnásť výstrelov, Chlapec z majera, Vivat Beňovský, Útek zo zlatej krajiny, Balada o siedmich obesených, Portrét Doriana Graya, Mŕtvi nespievajú, Sedem svedkov, Stôl pre štrnástich, Ešte sa nevraciam, Povstalo s národom, Stroskotanie Danubia, Sám vojak v poli, Canarisova krvavá hviezda, Pani Heléne alebo Škandál v Melodias banke. (kb)

Čo hovorí o Ivanovi Mistríkovi a jeho smrti Štefan Kvietik čítajte zajtra