„Opýtajte sa režisérov, prečo ma vôbec nevolajú. Asi sa im nehodím. Som nekonfliktný, poslušný a disciplinovaný herec na pľaci,“ zasmial sa. Andy otvorene priznal, že nevie o tom, že by mal s niekým konflikt, ktorý by mu natrvalo zavrel dvere do slovenských seriálov. Ani samotné televízie spoluprácu s ním v budúcnosti nevylučujú, čo však vôbec neznamená, že ho ešte niekedy oslovia... Našťastie, pred kamery ho opäť postaví jeho dcéra Wanda (37), ktorá sa už v lete chystá točiť nový film. „Bude sa volať Šengen story a zahrám si v ňom dosť veľkú rolu,“ priznal Hryc.

Wanda Adamik Hrycová s otcom Andym hrycom
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/JÚLIUS DUBRAVAY

Wanda opäť dáva otcovi šancu, no zatiaľ je v štádiu zháňania peňazí na nový film.
FOTO: Plus JEDEN DEŇ/JÚLIUS DUBRAVAY

Rodinné historky

„Bude to tragikomédia o živote na slovensko-ukrajinskej hranici, o pašerákoch a prevádzačoch a o tých, čo sa ich snažia chytiť... Bude tam dráma, láska, napätie, humor, jednoducho všetko, čo potrebuje dobrý príbeh,“ prezrádza producentka snímky Wanda Adamík Hrycová. Hoci postavy a príbeh sú vymyslené, sčasti čerpajú z blízkeho okolia Hrycovcov.

„Polovica mojej rodiny pochádza z Uble, pohraničnej slovenskej dedinky, a historky o prevádzačoch a pašerákoch dôverne poznám z rozprávania. Jedného dňa som si povedala, že tie príbehy by mohli byť skvelým podkladom pre film. A tak som si našla scenáristu a spoločne sme vyrazili na dvojtýždňový ,prieskum terénu‘. Výsledkom je scenár nášho filmu. Potom som oslovila režiséra Petra Bebjaka, kameramana Martina Žiarana a dvojicu výtvarníkov, s ktorými mám osobné skúsenosti už zo svojho prvého filmu Colette – kostýmového výtvarníka Janka Kocmana a architekta Vaška Nováka. S týmto tímom teraz intenzívne pracujeme na príprave nakrúcania.“

Samé hviezdy

Jednu z hlavných úloh si zahrá Andy Hryc. „Budete sa diviť, ale otec si zahrá policajta, presnejšie náčelníka polície. Veľmi sa teším, že mu môžem ponúknuť takúto príležitosť, lebo viem, že film ho baví z celej jeho hereckej práce najviac. Rada ho na pľaci pozorujem, je tam taký zvláštne spokojný, celý vtedy žiari.“ Okrem neho sa v snímke objaví množstvo skvelých slovenských her cov ako Alexander Bárta, Zuzana Fialová, Vica Kerekeš, Milan Ondrík, Daniel Fischer, Eugen Libezňuk či Judita Hansman.

Herec Andy Hryc: Prečo nadáva Cinkotovi do úbožiakov?

„Pevne verím, že sa nám podarí dohodnúť aj s pani Milkou Vášaryovou. Bola by pre mňa veľká česť pracovať s ňou,“ priznáva Wanda. Natáčať by sa malo v Bratislave, no väčšina deja sa bude odohrávať na východnom Slovensku v okolí Uble, Sobraniec, Sniny a pár dní sa bude točiť aj na Ukrajine. „Práve situácia u našich východných susedov nevyzerá najlepšie a konflikt medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami sa mení každú minútu. Situáciu na Ukrajine pozorne sledujeme, no zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa boje mohli rozšíriť aj na západnú časť krajiny, kde plánujeme nakrúcať my. Chceli by sme točiť vo Ľvove a v okolí Užhorodu a tieto miesta sú zatiaľ pokojné. Bezpečnosť štábu a hercov je, samozrejme, prioritná. Ak by sa situácia mala zmeniť, budeme hľadať alternatívne riešenia,“ hovorí Wanda.

Andy Hryc s manželkou
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/JÚLIUS DUBRAVAY

Manželka Andyho Hryca je šťastná, že otec a dcéra budú opäť spolupracovať. Nie vždy bol totiž medzi nimi ideálny vzťah.
FOTO: Plus JEDEN DEŇ/JÚLIUS DUBRAVAY

Hľadajú sa peniaze

Natočiť film na Slovensku, ale aj v zahraničí nie je lacný špás. Účet za Wandinu novinku by mal presiahnuť milión eur. „Rozpočet filmu je 1,3 milióna eur a zohnať všetky peniaze na Slovensku asi nie je reálne. Preto sa snažím nájsť koproducentov v zahraničí a postaviť ten projekt tak, aby bol zaujímavý aj pre iné teritóriá.“ S tým by Wanda nemala mať problém. Napokon, jej ostatná snímka Colette aktuálne cestuje po rôznych festivaloch a premietali ju v USA, Indii, Chorvátsku, Bosne a Hercegovine. Dokonca na festivale v Sevastopoli získala hlavnú cenu.

„Film sa nám podarilo predať do Nemecka, Poľska, prejavili oň záujem Angličania a dokonca aj Číňania. Momentálne rokujeme asi s tridsiatimi ďalšími distribútormi. No ja osobne mám najväčšiu radosť z toho, že na Slovensku sa Colette stal druhým najsledovanejším domácim filmom v roku 2013, a to aj napriek tomu, že je to pomerne ťažký film a od rodinnej komédie má teda ďaleko,“ dodala na záver Hrycová. Ak všetko pôjde podľa plánu, premiéra Šengen story by mala byť v marci 2016.


Boj za Cinkotu nevzdal

Bol to práve Andy Hryc, ktorý po odsúdení kolegu Dušana Cinkotu (44) bojoval za jeho omilostenie aj u exprezidenta Ivana Gašparoviča. Žiaľ, neúspešne. Nádej však stále nevzdáva. „Píšeme si. V base sa má zle. Prežíva to naozaj ťažko, lebo vie, že dostal neprimeraný trest. Hádam to prežije, keď sa už neobesil. On to pôvodne mal v pláne... už teraz vo väzení nemá také myšlienky. Viete, v jeho veku a postavení padnúť z takej výšky medzi grázlov do basy, to asi nie je bohviečo. Urobil som všetko, čo som mohol, no akosi som nenarazil na pochopenie zo strany bývalého prezidenta. S pánom Kiskom som o tejto veci ešte nehovoril. Neviem, či to urobím... Musí nastať vhodný moment a na ten treba počkať,“ priznal Andy.


Dušan Cinkota
FOTO: Plus JEDEN DEŇ/MATEJ JANKOVIČ