Prekvapením bola účasť bývalých členov kapely na čele s lídrom kapely Vladom Koleničom (61), ktorý priletel spoza oceánu. Film Taktici večne živí si pozreli v predstihu priatelia a fanúšikovia skupiny. Líder kapely Vlado Kolenič alias Čmelák neskrýval dojatie, keď sa film premietal. A koho to bol nápad, zvečniť históriu Taktikov?

„Prišiel štáb z RTVS a pochodili sme miesta, kde som žil a hral, premiéru bude mať 17. júna večer,“ prezradil Kolenič, ktorý pred rokmi emigroval do Ameriky. Hudbe sa venuje aj za oceánom.

Taktici: (zľava) Klávesák Milan Grožaj, bubeník Július Mikeš, Vlado Kolenič a exmanažér Stenley von Velitzky sa po rokoch predstavili v legendárnom Véčku.
Taktici: (zľava) Klávesák Milan Grožaj, bubeník Július Mikeš, Vlado Kolenič a exmanažér Stenley von Velitzky sa po rokoch predstavili v legendárnom Véčku.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay

Taktici: (zľava) Klávesák Milan Grožaj, bubeník Július Mikeš, Vlado Kolenič a exmanažér Stenley von Velitzky sa po rokoch predstavili v legendárnom Véčku.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay

„S muzikou som sa narodil, s muzikou zomriem,“ vyhlásil hudobník a na margo azda najväčšieho hitu Desať dkg tresky prezradil: „Tresku nemám rád, radšej si dám 10 deka vlašského a 5 deka feferónového šalátu!“ smeje sa Kolenič.

Ako si na skupinu Taktici spomínajú známe osobnosti?

speváčka Jana Kocianová

Ja som sa poznala s Vladom, dokonca som bola uňho na byte, kde mi prehrával jednu pesničku. Mám pocit, že to bola pesnička, ktorú potom naspievala Marika Gombitová, pôvodne ju ponúkal mne. Neviem, z akých dôvodov som to nenahrala. Dosť na tom, Taktici pre mňa znamenali melodické pesničky, ktoré sa rýchlo dostali do uší.

spevák Dušan Hlaváček

Je to nostalgia. Vlada si pamätám ako rebela. My sme v podstate vo svojich pesničkách držali istý krok, ale on sa búril. Tým búrlivákom, ako vidím, zostal dodnes.Jasné, že sme zostarli, boli sme mladí a krásni, teraz sme zostali už len krásni. (smiech)

spisovateľ Ľubomir Feldek

Vlado Kolenič z Taktikov ONLINE: Nikdy sme sa nerobili hviezdami!

Taktici vystúpili vo V-klube, mali zaujímavé publikum.
Taktici vystúpili vo V-klube, mali zaujímavé publikum.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay

Chcete zážitok s Taktikmi? Ich milovala Marika Dvoráčková, čašníčka v Klube spisovateľov, ktorá za nimi emigrovala. Keď zomrel šatniar v Klube spisovateľov, jedného dňa som tam prišiel a Ivan Baričič, šéf klubu sedel pred zavretými dverami.

Pýtal som sa ho, že čo tam robí. "Čakám na zámočníka," odvetil mi. Spýtal som sa, čo sa stalo? "Predstav si, šatniara pochovali aj s kľúčmi vo vrecku!" Hovorím, reku, či nemá náhradný kľúč. A on na to: "Boli aj rezervné, ale s tými emigrovala Marika za Koleničom do Ameriky!" Ja keby som bol žena, aj teraz sa doňho zamilujem! Ten chlap má také čaro! Vie, čo má šoumen robiť. Keby sa narodil v Amerike, všetci sa môžu pred ním skryť, bol by teraz miliardár.

textár Kamil Peteraj

Keď sa povie Taktici, spomeniem si na zlaté časy veľkých začiatkov slovenskej modernej hudby. Oni boli svojím spôsobom akoby pred Elánom, na začiatku rozbehu, keď išla Marika Gombitová, Modus, Peter Nagy a ďalší. Bola to škoda pre  slovenskú scénu, že emigrovali, lebo tá kapela bola vynikajúca.

I keď ja som s nimi nerobil, nahrávali ale hudbu k filmu Smoliari. Je to akási satisfakcia pre históriu slovenskej populárnej hudby, že všeličo tu bolo, no hoci na jednej strane ich odchod bola strata, dnes vidíme, že ich prínos tu stále zostáva.

spevák a hudobník Maťo Ďurinda

Fakt sú špica!: Film a koncert si nedal ujsť ani hudobník Maťo Ďurinda.
Fakt sú špica!: Film a koncert si nedal ujsť ani hudobník Maťo Ďurinda.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay

Pre mňa sú Taktici spomienky na staré časy, koniec sedemdesiatych rokov, keď som ich videl na koncerte. Vtedy som začínal s muzikou, polemizoval som s mojou gitarou, začínal som na nej cvičiť. Pamätám si, že sme boli na ich koncerte na festivale v amfiteátri.

Čakali sme s partiou, že prídu naše obľúbené hviezdy - Fermáta, Bohemia, Collegium Musicum… A prišla pred nimi kapela, vtedy som ich ešte nepoznal. Mali syntetizátor, na ktorom bol nápis Taktici. Vystúpili, prišli so svojimi veselými pesničkami a zrazu sa celkom zmenila nálada. Ľudia tancovali, bolo to super.

hudobník Pavol Peschl

S Taktikmi sme sa poznali v  časoch, keď sme so Senzusom hrávali tri roky vo Véčku. Striedali sme sa vtedy skupiny Elán, Senzus, Taktici a prípadne ešte nejaká kapela. Vždy sa niečo popilo, bolo veselo, boli pekné baby…