Peter Živner začínal vo folklórnom súbore Vienok, kde tancoval dlhých jedenásť rokov. Vyštudoval dve vysoké školy, najpr v ukončil stavebnú fakultu a nedávno úspešne ukončil aj choreografiu ľudového tanca na Vysokej škole múzických umení. Pôsobil aj v súbore Lúčnica, no neskôr sa rozhodol založiť vlastný súbor s príznačným názvom Čarovné ostrohy.

Začal spolupracovať s Diabolskými husľami, ktorí skupinu sprevádzajú takmer na všetky vystúpenia. Pred dvoma rokmi spolu vystupovali na významnej akcii s názvom Hviezdy folklóru, kde zožali veľký úspech. V súťaži Talentmania sa skupine naozaj darí, podarilo sa im v semifinále aj vo finále vyradiť dve kvalitné hiphopové skupiny, ktoré sisvojím výkonom vyslúžili tiež veľké šance na postup.

 Peter Živner sa venuje tancu už dlhých dvadsaťšesť rokov.
 Foto: ARCHÍV

Rivalita a najmä konkurencia je vysoká, o to väčšia je radosť tanečníkov z postupu. Nezabúdajú však upresniť svoje tanečné zameranie. „My nie sme folklór, ale umelecká tanečná skupina. To znamená, že folklór preštylizovávam a tancujeme aj moderné tance, takže s klasickým folklórom to v podstate nemá nič spoločné.“ Peter sa snaží priblížiť súčasnej generácii, a preto prepojil folklór s moderným tancom, čo tvorí naozaj zaujímavý celok. „Samozrejme , chcem, aby bolo vystúpenie čo najlepšie a čo najefektnejšie.“ Preto v jednom z prvých kôl stavili na tanec s fľašami, z čoho bola výborná šou. Porota však súťažiacich zvozila a Alena Šeredová dokonca vyhlásila, že je urazená, že netancovali klasický folklór.

Ľudia ich spoznávajú

Už po prvom kole začali tanečníci pociťovať, že ich ľudia na verejnosti spoznávajú. „Nedávno, keď sme boli na večeri v Piešťanoch, všimol som si, že párik pri vedľajšom stole sa na nás pozeral a ustavične si niečo šuškal. Čudoval som sa, čo je na mne také zvláštne. Nakoniec prišli za mnou a povedali: ‚Držíme vám palce vo finále, ste to vy?‘,“ smeje sa na vtipnej príhode Peter. Priznal sa, že vďaka Talentmanii dostávajú viaceré nové ponuky na vystúpenie, čomu sa úprimne tešia. Dokonca dostali ponuku zatancovať na budúcoročných majstrovstvách sveta v hokeji, ktoré budú prebiehať na Slovensku.

 Šéf umeleckej skupiny sa môže popýšiť takýmito krásnymi tanečnicami.
 Foto: ARCHÍV

Zišiel by sa mikrobus

Ak by sa tanečnej skupine Čarovné ostrohy podarilo uspieť a vyhrali by celú súťaž, s výhrou by naložili naozaj zodpovedne a premyslene. Zabezpečili by si malý mikrobus, ktorým by cestovali na vystúpenia. „Keď chodíme na vystúpenia, chodíme viacerými autami a tí z nás, ktorí šoférujú, sú unavení. Mikrobus by bol ideálnym riešením,“ rozmýšľa nahlas vedúci skupiny. „Urobili by sme radosť aj jednej z tanečníc, ktorá povedala, že by si za výhru rada kúpila kabelku,“ so smiechom dodáva Peter.

Z výhry by si určite zaplatili aj rôzne cesty do zahraničia, pretože všetky doterajšie vystúpenia si musia zatiaľ hradiť iba oni sami. „Najväčším sponzorom som ja, keďže som si skupinu sám založil. Čo sa týka peňazí, celé to financujem,“ priznal sa Peter. Vystupovali už takmer v každom kúte Európy, najbližšie sa chystajú do Kanady a dostali ponuku vystupovať aj v Austrálii a na Novom Zélande. Problémom však zatiaľ ostáva, že takéto cestovanie stojí naozaj veľký balík peňazí.

Tím tvoria štyri roky

V zložení, v akom ich majú diváci možnosť vidieť v súťaži Talentmania už tancujú štyri roky a po skončení súťaže budú v tomto zoskupení aj naďalej pokračovať. Ďalšie štyri dievčatá a dvaja chlapci dopĺňajú skupinu Čarovné ostrohy, pričom prichádzajú z rôznych súborov a s rôznym štýlom tancovania. „Je potrebný určitý čas na to, aby sa tanečníci naladili na náš tanečný štýl,“ vysvetľuje Peter. Na vystúpenie sú vždy maximálne pripravení a trénovať sa snažia čo najčastejšie. Možnosti na trénovanie skupina nemá najideálnejšie, ale veria, že sa im časom podarí nájsť lepšie priestory. „Snažíme sa trénovať aspoň dvakrát do týždňa. Ak je pred prenosom, trénujeme aj každý deň,“ vysvetlil Peter.

 Tanečníci nedávno sprevádzali aj speváčku Kristinu na Eurovízii v Osle.
 Foto:ARCHÍV