Predaj slovenského vína dosahuje kvôli vládnym opatreniam v gastro prevádzkach historicky najnižšie hodnoty. Navyše slovenskí vinohradníci a vinári na rozdiel od iných odvetví zatiaľ nedostali žiadnu COVID podporu od štátui.

Dajte si pohár vína a zachráňte naše vinohrady

Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska preto prišiel s iniciatívou #PiatokPoctivehoSlovenskehoVina, ktorá má pomôcť zmierniť zúfalú situáciu v slovenskom vinohradníctve.

Na Slovákov sa obracajú s touto výzvou:

„Ak si každý milovník slovenského vína kúpi TENTO PIATOK piatok aspoň jednu fľašu vína od lokálneho vinohradníka alebo vinára, tento mimoriadny príjem prispeje k záchrane pracovných miest a pomôže vinohradníkom lepšie zvládnuť zimné mesiace,“uvádza sa vo výzve.  Viacerí vinohradníci a vinári sú totiž v situácii, kedy počítajú každé euro a rátajú s najhorším.

Každá fľaša sa počíta

Podpora domácich spotrebiteľov predstavuje pre väčšinu slovenských vinohradníkov a vinárov poslednú pomoc pred platobnou neschopnosťou a pomoc pre tisícky zamestnancov pracujúcich na Slovensku vo vinárstvach a vinohradníctve. „Chápeme význam prijatých vládnych opatrení. Vyzývame Slovensko na vzájomnú pomoc a solidaritu a veríme, že len tak dokážeme túto situáciu zvládnuť“, zdôrazňujú vinári a zároveň ponúkajú až 20 dôvodov pre kúpu slovenských vín práve v piatok 20. novembra 2020. Pripite si na zdravie našim slovenským vínom. Veríme, že Vám bude chutiť, každá predaná fľaša vína sa počíta.

20 dôvodov na kúpu nášho vína 20. 11. 2020

1.   Kúpou slovenských vín od lokálnych, slovenských vinárstiev podporíte záchranu slovenských vinohradov, ktorých na Slovensku každoročne ubúda. Podporíte tak zachovanie dedičstva našich predkov.

2.   V slovenských vinárstvach a vo vinohradníctve pracujú tisícky zamestnancov, ktorí sú vo veľkej miere závislý od príjmov z predaja vína na Slovensku.

3.  Každé 1 euro, ktoré spotrebitelia minú za poctivé slovenské víno, bude investované naspäť do zamestnanosti, vinohradov a krajinotvorby.  

4. Slovenskí vinohradníci a vinári sú rovnako  spotrebitelia a zákazníci, možno aj vo vašom odvetví. Peniaze míňajú väčšinou na Slovensku.

5.  Viaceré slovenské vinárstva svojimi vínami získali vo svete hodnotné ocenenia, pričom kvalita slovenských vín každoročne rastie. 

6. Viacerí slovenskí vinári a vinohradníci produkujú kvalitné vína s nízkym obsahom histamínu. Zákazníci s  histamínovou intoleranciou nemusia hľadať svoje víno v zahraničí, kvalitné vína máme aj na Slovensku.

7.  Na Slovensko sa vo veľkom dovážajú dotované, prebytkové cisternové vína, pochybnej kvality. Slovenské víno je zárukou kvality. 

8. Kúpou slovenských vín pomôžete zachrániť slovenské vinohradníctvo. Ak nebude záujem o slovenské vína, plochy vinohradov budú ubúdať. Za posledných 27 rokov sa výmera rodiacich vinohradov dramaticky znížila z 38000 hektárov na 8500 hektárov.

9.   Vinice sú súčasť kultúrnej krajiny a dotvárajú ju. Vínny turizmus je doma i v zahraničí čoraz populárnejší. 

10.    Vo vinárskych regiónoch generuje slovenské vinohradníctvo  zamestnanosť a  príjmy pre gastro, kultúrne pamiatky, turistiku, ako aj pre štát, samosprávy a obce.

11.    Kúpou slovenských vín podporíte zachovanie historického dedičstva našich predkov. Vinice u nás vysádzali už starí rimania. Podľa historických záznamov vieme, že Mária Terézia dostala Frankovku modrú do daru od račianskej delegácie, a to pri príležitosti osláv jej päťdesiatich narodenín. Račianske víno cisárovnej veľmi chutilo a od vtedy si priala mať Račiansku frankovku vždy vo svojich pivniciach.

12.    Kúpou poctivého, slovenského vina pomáhate udržiavať storočné tradície vinohradníctva a vinárstva v našej krajine, čo je v dnešnej dobe globalizácie nevyčísliteľné aktívum nášho národa.

13.    Kúpou slovenského vina pomáhate dostať tento náš jedinečný produkt na vinársku mapu Európy, kam určite patrí.

14.    Uhlíková stopa slovenského vína je určite najkratšia.

15.    Kúpou poctivých, slovenských vín podporujete aj rozvoj turizmu na Slovensku.

16.    Je najprirodzenejšie jesť také potraviny ktoré sa dopestovali u nás, a toto by malo platiť aj pre víno.

17.    Víno je najkultúrnejší nápoj, podporou slovenského vína podporujete slovenskú kultúru.

18.    Nie je nič krajšie ako sa pochváliť hosťom fľaškou výborného slovenského vína

19.    Starostlivosť o vinohrady a víno je nutné neustále, inak sa trvalo znehodnotia. Pivnice slovenských vinárov sú preplnené a každý ročník vína si vyžaduje každodenné investície.

20.    Kúpu poctivých, slovenských vín podporujete tisícky slovenských rodín, ktorých príjmy pochádzajú z predaja vína a z vinohradníctva.