Utrpel vážne tržné zranenia a išlo mu o život. Jeho priatelia prosili verejnosť o pomoc pri darovaní krvi. No teraz prišla dobrá správa. "Po dlhom boji o život úspešne zotavuje," napísal portál astronovinky.eu.

Do záchrany Ondreja Králika (29) sa okrem horských záchranárov a lekárov zapojilo aj veľké množstvo dobrovoľníkov, ktorí hneď po jeho nehode boli ochotní darovať krv a pomohli tak Ondrejovi v jeho kritických chvíľach.

Jeho stav bol totiž po nehode kritický a bol dlhodobo udržiavaný pri živote na prístrojoch v Považskej Bystrici. "Kvôli pokračujúcej pandemickej kríze a tiež Ondrejovmu stavu bolo ťažké ho previesť na potrebné zákroky do nemocnice v Bratislave. Nakoniec sa ale – vďaka veľkej starostlivosti nemocničného personálu a pomoci dobrovoľníkov – podarilo Ondrejov stav udržať. Po potrebných zákrokoch v Bratislave bol v umelom spánku ešte do začiatku mája, kedy sa jeho stav začal pomaly zlepšovať. Od tej doby sa medzinárodne uznávaný slovenský astrofotograf začal zotavovať. V týchto dňoch sa už venuje rehabilitačným cvičeniam," dodal portál. 

Sám fotograf vyjadril poďakovaniel za seba aj za celú svoju rodinu všetkým dobrým ľuďom za podporu a neuveriteľnú pomoc: "Ľuďom z nemocničného personálu, záchrannej služby a všetkým darcom krvi. Veľmi si to vážim. Bolo úžasné vedieť, že v tých kritických chvíľach, keď som nebol pri vedomí, za mnou stálo toľko skvelých ľudí. Dodáva mi to teraz veľkú silu k úplnému zotaveniu." Povzdychol si, že už  dva mesiace nevidel Slnko a necítil vzduch a cnie sa mu za tým.

Fotografiu, ktorú ocenila NASA nájdete v galérii!

Ondrej Králik patrí k najlepším slovenským astrofotografom a k jedným z najlepších na celom svete. Tejto fotografickej disciplíne sa venuje na vysokej úrovni už od roku 2015 a jeho záber je veľmi široký. Venuje sa foteniu vzácnych nebeských úkazov, objektom vzdialeného vesmíru, no aj tzv. krajinárskej astrofotografii, ktorá približuje ľudom krásu nočnej oblohy nad zvyčajne známou krajinou.

Za svoje fotografické aktivity bol niekoľkokrát ocenený v NASA, napr. 29. apríla 2017 ako Astronomická snímka dňa NASA vyšiel jeho záber Mliečnej cesty a zodiakálneho svetla s Chopku alebo 27. septembra 2017 jeho dych berúci snímka veľmi vzácneho záznamu tzv. červeného škriatka – nadoblačného výboja – nad Tatrami. Svojou činnosťou Ondrej významne prispieva k celosvetovej ochrane prírodného dedičstva nasej planéty.

V GALÉRII SI MÔŽETE POZRIEŤ NÁDHERNÉ ASTROFOTOGRAFIE ONDREJA KRÁLIKA.

Prečítajte si tiež: