"Noc priniesla na Slovensko búrlivé počasie. Boli sme totiž pod vplyvom presúvajúcej sa tlakovej níže Daniel, ktorej stred sa presúval priamo cez naše územie z oblasti Álp nad Poľskom," píše stránka imeteo.sk. 

Takmer pre všetky dnes platí výstraha prvého stupňa pred vetrom. Ten v nárazoch dosiahne rýchlosť 65-85 kilometrov za hodinu. Priemerná rýchlosť vetra môže podľa SHMÚ dosiahnuť rýchlosť 45-60 kilometrov za hodinu, čo predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

Výstraha prvého stupňa pred dažďom platí pre Banskobystrický, Trenčiansky a Košický kraj do 18.00 h. Podľa meteorológov možno v týchto krajoch rátať s úhrnom zrážok do 35 milimetrov.

Vyskytnú sa aj búrky s krúpami. "S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu," informovali meteorológovia.

MAPY s výstrahami pre okresy Slovenska nájdete TU >>>

Na horách v Banskobystrickom, Prešovskom a Žilinskom kraji treba podľa SHMÚ počítať so silným vetrom, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 110-135 kilometrov za hodinu. Takáto rýchlosť vetra predstavuje nebezpečenstvo najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo.

V najvyšších polohách Tatier od skorého rána výdatne prší. Pre nedeľňajší deň je tu vyhlásený druhý stupeň lavínového nebezpečenstva z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

V súvislosti s nepriaznivou poveternostou situáciou zasahovali aj hasiči. Doposiaľ to bolo 20 krát. "Najviac výjazdov uskutočnili v Bratislavskom kraji, kde boli vyslaní k 12 udalostiam spôsobených silným vetrom. Vo väčšine prípadov odstraňovali najmä popadané stromy z cestných komunikácií, striech alebo z vozidiel. V niekoľkých prípadoch zasahovali v súvislosti s odtrhnutými strechami. Pri udalostiach doposiaľ zasahovalo 51 profesionálnych a 29 dobrovoľných hasičov. V zásahoch na mnohých miestach aj naďalej pokračujú," informoval Hasičský a záchranný zbor na sociálnej sieti.

ŠKODY, ktoré doposiaľ napáchal silný vietor nájdete TU >>>

Prečítajte si tiež: