„Vypuklo to znejnazdajky, odrazu sa začal vylievať potok. Padali krúpy veľké ako orechy,“ opisovala nám začiatok spúšte žena, ktorej vyliata voda zničila zadnú časť domu. „Do záhrady mi priplavilo cudzie auto,“ dodala. Na mieste zasahovali hasiči z troch okresov. „Máme tu všetky druhy techniky. Prechádzali sme dom po dome, či v nich náhodou nezostali uviaznutí nejakí ľudia. Našťastie sa nikomu nič nestalo,“ opísal nám šéf bratislavských hasičov Pavel Mikulášek.

Starosta: Bola to tisícročná voda

Voda, ktorá sa valila dedinou, mala asi dva metre. Poškodila aj vodovodné potrubie. Podľa starostu Radoslava Mičunku išlo až o tisícročnú vodu, ktorá dedinu odsekla od okolitého sveta. Dopravu odkláňali už v Dubovej.

„Bol som doma s deťmi. V sekunde nám dom zaliala voda a šialene rýchlo stúpala. Vznášali sme sa v nej a báli sme sa o svoj život, lebo sme nevedeli nájsť vypínač elektriny,“ povedal nám Roman (40). Väčšina domov zostala neobývateľných, ľudia odchádzali z domovov k známym. „Pre niektorých je pripravený nocľah na obecnom úrade,“ povedala nám žena zo zničeného domu. Záplavy postihli aj ďalšie dediny v Malých Karpatoch. Nad Častou sa pretrhol most a voda zaplavila hlavnú cestu a okolité domy.

Záplavy v Píle: Voda ničila domy a brala autá
 
Opúšťali domovy: Píľania prenocovali u príbuzných.
Foto: MICHAL SMRČOK

Záplavy mali aj v Doľanoch, tam to našťastie nebolo také dramatické ako v Píle.

Vážne problémy hlásili aj ďalšie obce z pezinského okresu, vrtochy prírody trápia aj neďaleká Častú. Voda v nej zaplavila pivnice a strhla smetné koše. Obyvatelia sa musia cez námestie doslova brodiť.

Záplavy v Píle: Voda ničila domy a brala autá
 
Častá: Voda zaplavila ulice aj tu.
Foto: MICHAL SMRČOK

Voda strhávala mosty

Podľa vyjadrení hasičov z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Pezinku voda strhla všetky dostupné mosty na úseku cesty od Papierničky po Pílu. Doposiaľ sa nikto nezranil.

"Vznikol aj krízový štáb, ktorí záchranárske práce koordinuje. Zasahuje aj ťažká technika. Na miesto povodne prišli aj plynári, lebo voda pretrhla plynovodné potrubie," uviedol riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ v Pezinku Emil Moťovský.

Do zaplavenej oblasti vycestoval aj Pavol Frešo

Do zaplavenej oblasti prišiel aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Podľa jeho slov sa v prvom rade pracuje na tom, aby sa zabránilo väčším škodám. Za najhoršiu označil situáciu v obci Píla, kde miestny potok strhol breh aj s desiatkami metrov cesty. Niektorým ľuďom, ktorých voda odrezala od okolitého sveta, museli pomáhať hasiči. V postihnutej oblasti došlo k prerušeniu dodávky elektriny aj plynu.

Frešo upozornil vodičov, že cesta medzi Častou a Dubovou je neprejazdná pre strhnutý most. Ohrozený má byť aj most pred obcou Štefanov (okres Senica). Neprejazdná je aj cesta medzi Pezinkom a Modrou, kde voda na ceste vyhĺbila veľký kráter.

"Tá situácia je veľmi vážna. Išlo to smer Dubová, Píla, Častá, Doľany. Situáciu komplikuje to, že stále prší," povedal Frešo. Ozrejmil, že kraj komunikuje okrem starostov aj s ministerstvom obrany, ktoré by v prípade potreby poskytlo pomoc.

Ako priblížila obyvateľka Píly, po hodinovej prietrži mračien zostala časť dediny úplne zničená. "Potok Gidra dosahoval výšku troch metrov a voda pretekala cez domy v dedine. Prerušili sa dodávky elektrického prúdu aj plynu. Hasiči a polícia museli obyvateľov evakuovať. Stále prší a blýska sa. Premávka je ochromená," zhrnula.

Zaplavené dvory domov v modranskej časti Kráľová

Mohutná prívalová vlna z dažďov postihla aj Modru. V mestskej časti Kráľová, ktorá je výjazdom na smer Dubová-Píla-Častá, voda zaplavila viaceré dvory.

Silná prietrž mračien rozvodnila malý potok pretekajúci spodnou časťou Modry-Kráľovej. "To je ozaj na porazenie. Pred asi šiestimi rokmi sme tu mali záplavy a ja som musel dom totálne rekonštruovať. Vlastne to robím dodnes. Našťastie hore nad Harmóniou, smerom na Zochovu chatu, zahatili priehradu a teraz to trochu kleslo, takže voda mi vošla len do dvora a nedosiahla úroveň vyvýšeného prahu domu. Ale bojíme sa tu, čo bude teraz večer a v noci. Priehradu opäť vypustia a majú prísť vraj aj ďalšie dažde," povedal obyvateľ strednej časti hlavnej ulice v Kráľovej.

 

 

V Horných Orešanoch vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity

V obci Lošonec pod Malými Karpatmi pri Trnave prívalová voda po búrke zaplavila tri domy a záhrady. V súčasnosti tam zasahujú hasiči a vodu odčerpávajú. Informoval o tom zastupujúci hovorca hasičov v Trnave Martin Fulajtar.

Pre hrozbu vyliatia vodnej nádrže je vyhlásený v obci Horné Orešany pri Trnave 3. stupeň povodňovej aktivity. Voda po búrke steká lievikom z kopcov Malých Karpát do priehrady v objeme zhruba 12 až 13 m3 za sekundu (m3/s) pričom najviac z nej vie súčasne vytiecť 8 m3/s. To spôsobuje jej hromadenie, v súčasnosti je nádrž naplnená a podľa Juraja Puškela, riadiaceho dôstojníka hasičov, ktorí na mieste už zasahujú, je hladina asi 20 centimetrov nad prepadovou čiarou. Voda strhla už most pri stredisku Majdán.

"V týchto chvíľach sa schádzajú členovia členovia krízového štábu na obvodnom úrade," informoval Puškel. Dodal, že situácia by sa mohla zlepšiť v prípade, ak by už nepršalo. "Ale zatiaľ to tak nevyzerá," skonštatoval riadiaci dôstojník.

Prietrž mračien spôsobila škody aj na Žitnom ostrove

Prietrž mračien spôsobila nepríjemnosti aj na Žitnom ostrove, v okolí Vodného diela Gabčíkovo. Najviac bola postihnutá obec Trstená na Ostrove v okrese Dunajská Streda, informoval TASR šéf Komplexnej centrálnej záchrannej služby (KCZS) v Gabčíkove Ján Culka.

"Prečerpávali sme vodu z ulíc, aby sa voda nedostala do pivníc. Príslušníci KCZS pracovali s viacerými čerpadlami. Hodnotím prácu veľmi pozitívne, lebo domy ostali suché a nikoho sme nemuseli evakuovať, nikto sa nezranil a materiálne hodnoty neboli vodou poškodené," konštatoval Culka s tým, že ľad zničil vo viacerých záhradách úrodu.

Podľa veliteľa záchranárov je pozoruhodné, že v okolitých obciach dážď bol pokojnejší a nepadali ani kúsky ľadu. "Pri záchranných prácach zasahovalo 10 záchranárov a osem dobrovoľných hasičov. Počas piatich hodín sme prečerpávali vodu ale hladina klesala veľmi pomaly. Prívalový dážď poskytoval počas niekoľkých hodín prísun dostatočného množstva vody," uviedol Culka.

Máte zaujímavé informácie, fotky alebo videá?
Viete viac o tejto udalosti?
 

Napíšte nám na [email protected]!