Problém trápi aj mladú mamičku Lenku z Trnávky, ktorá má strach, že jej dcérka namiesto toho, aby išla do školy, zostane doma.

Chýba slovenská škola

Keď Základná škola Mateja Bela v Šamoríne zmenila školský obvod a prestala prijímať deti z okolia, nastal v okolitých obciach veľký problém. Škola je dlhodobo preplnená. Nepríjemná situácia sa týka obcí Rohovce, Trnávka, Báč, Blatná na Ostrove, Kyselica, Macov a Horný Bar. Ani v jednej z nich sa totiž nenachádza základná škola so slovenským vyučovacím jazykom.

„Je to strašné. Rodičia prežívajú problémy a stres, pretože svoje dieťa nemajú kam dať. Nepáči sa mi, že maďarské deti môžu navštevovať školu, no slovenské deti nemajú kam chodiť,“ povedala zúfalá mamička Lenka.

Spísali petíciu

Rodičia z obce Rohovce sa problém snažia zachrániť zo všetkých síl. Vo februári dokonca spísali petíciu za vytvorenie základnej školy so slovenským vyučovacím jazykom v Rohovciach. Tá by mala vzniknúť v existujúcej maďarskej škole, ktorá podľa ich slov má voľné priestory aj kapacity na vytvorenie slovenského zariadenia.

Riaditeľka maďarskej základnej školy Alica Szillassyová má však iný názor. Argumentuje tým, že budova nemá dostatok priestoru a museli by rušiť odborné učebne. Proti zriadeniu slovenskej školy boli aj miestni poslanci a starosta obce.

Rozhodnutie príde budúci týždeň

Problémom majú byť aj financie, hoci rodičia tvrdia, že škola by fungovala z normatívov, ktoré štát prideľuje na žiaka. Obci by tak zostalo viac peňazí na iné oblasti. Poslanci budú túto tému opäť riešiť na miestnom zastupiteľstve v utorok 29. mája. Čo bude, ak by poslanci nezmenili názor, je otázne. Lenka má však jasno: „Budeme to riešiť právnou cestou a komunikovať s ministerstvami. A budeme veriť, že sa to vyrieši.“

Starostovia dotknutých obcí argumentujú nízkym počtom detí, ktoré by navštevovali slovenskú školu. Rodičia však tvrdia, že na základe ich prieskumu by sa do prvého ročníka zapísalo približne 15 prvákov. V tomto školskom roku napríklad navštevuje šamorínsku základnú školu zo spomínaných obcí 109 detí.

Deti chcú poslať do Gabčíkova

Starostovia však vyriešili problém po svojom a bez diskusie s rodičmi detí. Navrhli, aby deti chodili do školy v Gabčíkove, čo je z Rohoviec asi 40 minút cesty s autobusom. Malé 6-ročné deti by ale nemohli cestovať samé, čo by pre ich rodičov, pracujúcich väčšinou v Bratislave, znamenalo veľkú zachádzku.

Niektorí zúfalí rodičia riešia situáciu tak, že si v Šamoríne nahlásia trvalý pobyt, aby dostali deti do školy. Takto to spravila aj Lenka. „Dala som si trvalý pobyt do Šamorína. Poistila som sa, aby dcéra mohla navštevovať slovenskú školu,“ dodala.

Podľa ministerstva školstva je riešenie spomínanej situácie momentálne v rukách obcí, ktoré sú v zmysle zákona zriaďovateľmi škôl, ako aj na rozhodnutí obecných zastupiteľstiev, keďže zo zákona obce vytvárajú podmienky na výchovu a vzdelávanie detí a žiakov najmä tým, že zriaďujú školy a školské zariadenia. "V prípade odmietavého postoja z ich strany majú rodičia možnosť odvolať sa na prokurátora," informuje rezort školstva.