Ostrieľaný cestovateľ a záchranca stromov Rob McBride cestuje po Európe za stromami z jednotlivých krajín prihlásených do súťaže o Strom roka.

Piatykrát už zavítal aj na Slovensko. Netradičná nie je len samotná súťaž, kde o hlasy divákov bojujú rôzne stromy z rôznych krajín, ale aj spôsob cestovania známeho „lovca stromov“. Po Európe jazdí prevažne vlakom, len s batohom. „Cestujem z Poľska, cez Čechy, Slovensko do Maďarska a Rumunska,“ opísal svoje cestovateľské plány R. McBride. Podľa jeho slov bude pokračovať do Chorvátska, odkiaľ na jeden deň odíde nazad do Anglicka, odkiaľ pochádza. „Potom ma čaká Belgicko, Holandsko, Nemecko a skončiť by som mal v slnečnom Španielsku,“prezradil R. McBride.

Opäť na Slovensku

Po príchode do Kopčian neskrýval dojatie. Vzácneho hosťa potešilo nielen množstvo darčekov, ktoré si pre neho pripravili, ale aj množstvo ľudí, ktorí prišli. Po tom, čo ho priviezli do archeoparku neďaleko Kopčian na koči ťahanom konským záprahom, nešetril chválou. „Je to prvýkrát v v mojom živote, čo ma k súťažnému stromu priviezli na koči. Ešte nikdy sa mi to nestalo,“opísal prvé dojmy sympatický Angličan.

Hneď zamieril k lipe, ktorá súťaží o Strom roka v európskej súťaži. „Je to veľmi staré miesto. Strom nie je taký starý ako kostolík, ale spoločne vytvárajú skvelé miesto. Je to fantastická kombinácia, že stoja pri sebe. História a krása. Strom má dobrú ochranu zhora,“ povedal s úsmevom Rob McBride.

Či práve špecifické miesto zvýši šance jedinému slovenskému zástupcovi v európskej súťaži ale neprezradil. „To by ste sa mali spýtať ľudí, či za váš strom zahlasovali,“ odpovedal R. McBride a dodal že istú nádej v tom vidí.

Ocenenie od kráľovnej

Po tom, čo si lipu obzrel, ju objal. „Je to veľmi intenzívny pocit. Ukľudňuje to. Tep sa spomalí, dýchanie je pravidelnejšie. Cítite úplne inú energiu ako v uliciach mesta,“ prezradil záchranca stromov.

Dodal, že podobné súťaže sú veľmi dôležité, pretože upozorňujú na nutnosť ochrany stromov. Sám je uznávaný odborník v tejto sfére. Jeho činy si všimla dokonca samotná britská kráľovná a napísala mu ďakovný list.

On sám je hrdý, že sa mu podarilo zachrániť vo Walese takmer 500-ročný dub, ktorý chceli vypíliť kvôli diaľnici.