Na ťažké chvíle sa starostovi obce Kolíňany Miroslavovi Balkóovi, odkiaľ pochádzalo deväť obetí z dvanástich, nespomína ľahko. „Psychológovia boli s pozostalými týždeň v obecnom krízovom centre, no v kontakte sú s nimi naďalej,“ prezradil nám. Psychológovia vtedy sídlili v obecnom úrade a pozostalým sa snažili čo najviac pomôcť.

„Určite je aj vianočné obdobie pre nich mimoriadne ťažké. Tieto a možno aj niekoľko ďalších rokov pre nich bude práve vianočné obdobie ohromne náročné,“ povedal so smútkom v očiach. Hovorí, že s rodinami je naďalej v kontakte.

Starosta Kolíňan Róbert BALKÓ spomína na tragickú nehodu autobusu, ktorá sa navždy zapísala do čiernej kroniky obce.
Starosta Kolíňan Róbert BALKÓ spomína na tragickú nehodu autobusu, ktorá sa navždy zapísala do čiernej kroniky obce.
Zdroj: Martin Mikláš

Aj mesiac po tragédii, ktorá poznačila celú obec, Balkó prejavuje solidaritu voči svojim občanom. „Rozhodli sme sa, že do konca roka zrušíme všetky obecné akcie. Chceli sme tak prejaviť úctu pozostalým,“vysvetlil Balkó. Zrušili tak vianočný koncert, silvestrovskú diskotéku či novoročný príhovor. Domáci podľa neho neprotestovali, ale prejavili solidaritu so smútiacimi. Koniec-koncov, je to malá dedinka a možno aj sa celá obec po tragédii ešte viac zomkla. „To, že rodiny stratia svojich najbližších, je ťažké aj pri štandardných situáciách, nie to ešte pri takejto tragédii,“ poznamenal.