Dni medu v Stropkove

Cez víkend sa bude konať už 12. ročník Dní medu v Strpkove. Bude pripravená prezentácia včelích produktov pre školy i ďalších návštevníkov.  Sobotný (1. 12.) program otvorí vyhodnotenie súťaže Najlepší med okresu Stropkov. V rámci seminárnej časti odprezentuje tému Technológie včelárenia Pavel Fiľo. O Hygiene a dezinfekcii vo včelárstve bude prednášať Ján Kopernický. Symbióza jedných aj druhých je podľa jeho slov nevyhnutná. "Záhradkári môžu nám včelárom veľmi pomôcť už len tým, ak nebudú používať chemické prípravky škodiace včelám.“ Súčasťou Dní medu je ochutnávka rôznych druhov medu, medoviny a včelích produktov, ako aj predaj včelích produktov a včelárskych potrieb.

S Mikulášom na rušni

Užite si Mikuláša na železnici. Už v sobotu 1. decembra vás na trase Bratislava hlavná stanica - Galanta - Nové Zámky - Komárno a späť čaká nezabudnuteľný výlet parným vlakom v sprievode Mikuláša s čertom a anjelom, ktorí budú okrem dobrej nálady rozdávať aj balíčky so sladkosťami. Tematická železničná súprava ponúkne viaceré lákadlá. Do vlaku zaradia historický reštauračný vozeň, kde sa počas celej jazdy môžete občerstviť a vo vozni WGmeer si každý účastník bude môcť upiecť svoju vlastnú vianočnú oblátku. Nebude chýbať tradičná tombola a súťaž v kreslení v každom vozni, ani predaj materiálov so železničnou tematikou. Na peróne v Komárne bude prebiehať tradičná súťaž v jedení koláčov a súťaž o naj cestujúceho. Ten najmladší a najstarší získa mimoriadny darček.

Bratislava sa bude hrať

Veľká hala plná spoločenských hier z celého sveta! V bratislavskej Inchebe sa v sobotu a nedeľu budete môcť zahrať kopu hier. Či rodiny, partie mladých i životne pokročilejších, deti, introverti aj extroverti, všetci si tu na hranie niečo nájdete. Konať sa bude Festival spoločenských hier HRAtislava. V rámci neho sa budú môcť spolu zabaviť všetci, ktorí milujú hlavolamy, vedomostné súťaže, strategické hry či iné formy spoločenskej zábavy. Organizátori predstavia novinky herného sveta, zahrať si však budete môcť aj tradične známe stolové, kartové, postrehové či počítačové hry. Hravú súťaživosť a tú správnu náladu navodia milí inštruktori, ktorí pomôžu s náročným zvládnutím úloh, prípadne s vysvetlením pravidiel.

Vôni perníkov neodoláte

V Suchej nad Parnou pri Trnave si v nedeľu 2. decembra môžete prísť ozdobiť ten svoj preník a zažiť nedeľu plnú rôznych činností spojených s prípravami na Vianoce. Základnou myšlienkou tohto dňa v Trnavsku je zdieľanie predvianočného popoludnia, nadviazanie na pôvodné hodnoty a tradície prostredníctvom aktivít, z ktorých najdôležitejšou je spoločné zdobenie perníkov. Za jedným stolom sa tak už desať rokov stretávajú všetky generácie, ktoré svojou kreativitou prispievajú k spoločnému dielu – jedlým farebným skvostom, z ktorých sa tešia najmä deti. Svoje výtvory si účastníci maľovania perníkov môžu vziať domov, prípadne ich ponechať, ako je už zvykom, k zdobeniu miestneho kostola sv. Martina z Tours. Práve tu sa napokon budú šikovne ozdobené perníky vynímať. K pravej vianočnej atmosfére prispeje aj prítomnosť domáceho oblátkara.