V skupinkách sa na ulici nachádzalo asi dvadsať 17 až 18 ročných mladých ľudí. Ležali v kríkoch, na zemi, opierali sa o múry.

Mestská polícia dostala hlásenie po 23.00 h. Bolo od obyvateľa Pezinka, ktorému sa nepozdával veľký počet ľudí na ulici. Tínedžeri, ktorým bolo najmenej zle, svojim rovesníkom v kritickom stave vôbec nepomáhali. „Namiesto toho si ich natáčali na mobily. Je veľmi smutné, že niektorí skolabovali a ostatní si ich iba nahrávali,“ povedal náčelník mestskej polície v Pezinku Ľudovít Farbula.

Kriesili ich policajti

Mestskí policajti vzápätí zavolali záchranárov, ktorí sa v spolupráci s tiesňovou linkou až do príchodu sanitiek starali o najhoršie prípady. Na miesto dorazili nakoniec až štyri vozidlá. Podľa informácií Plus JEDEN DEŇ previezli piatich mladíkov do Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave. Zarážajúce je, že ani jeden nemal osemnásť.

Počas prevozu niektorí viackrát upadli do bezvedomia a iba jeden z nich bol schopný popísať, čo sa vlastne stalo. „Vravel, že pili alkohol a vie, že fajčili marihuanu. Nevedel, či brali aj niečo iné. Zistili sme však, že nešlo len o alkohol. Krvné testy potvrdili, že sa tam objavili aj psychotropné látky,“ pokračoval Farbula.

Troch chlapcov ošetrili ambulante a dvoch hospitalizovali. V stredu jedného z nich prepustili, druhý ležal v kritickom stave dlhšie. Včera však mal byť už v poriadku a podľa našich informácií ho prepustili. Všetkým tínedžerom sa začnú venovať špeciálne pracovníčky. Prípad má na stole Sociálno-právna ochrana detí.

Mestská polícia hliadkuje pred Domom kultúry v Pezinku, kde zasahovala polícia aj záchranári.
Zdroj: foto David Duducz

Stále nie je jasné, o akú látku mohlo ísť, mohol by to však byť pre Slovensko netradičný typ drogy. „Záchranári tvrdili, že podľa príznakov by mohlo ísť o látku GHB,“ prezradil Igor Štrbík z pezinskej mestskej polície. „Látka sa objavila aj medzi mladými, ktorí doteraz nemali kontakt s drogami. Je ľahko dostupná a niektorí ju mohli vypiť aj bez toho, aby o tom vedeli,“ doplnil. Podozrenie potvrdila aj prehľadná tekutina takmer bez zápachu, ktorú našli na mieste.

Ako sa k nej dostali?

Prípad rieši aj Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave. „Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci zločinu nedovolenej výroby omamných látok a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi,“ povedala hovorkyňa polície Veronika Slamková. Vyšetrovateľov bude zaujímať najmä zdroj, prostredníctvom ktorého sa látka k mladíkom dostala.

Čo je GHB?

Ľubomír Okruhlica z Centra liečby drogových závislostí v Bratislave vysvetľuje, o akú látku ide: „Je to číra tekutina bez zápachu. Nazývali ju aj tekutá extáza. Môže spôsobiť rôzne stavy, ale aj halucinácie. Kedysi sa v zahraničí užívala ako tanečná droga. Ľudia sa k nej dostanú aj u nás, ale tu nie je veľmi rozšírená. Látku užívajú v kombinácii s iným drogami, ako napríklad heroín, pervitín alebo marihuana. Používa sa aj v kombinácii s alkoholom. Môže spôsobiť spomalenie srdca, zastavenie dýchania až smrť.“