Žiaci zostrojili stavebnicového robota, ktorý bez ich pomoci plní rôzne úlohy. Stačí ho postaviť na súťažnú plochu, zapnúť a model začne otvárať poklopy, vymení stavebnicové potrubie alebo spustí zavlažovanie. Všetko je potrebné zložito naprogramovať a nevynechať žiaden detail. Budúcim vynálezcom to však problémy nerobí, čo dokázali na najväčšej robotickej súťaži pre mladých FIRST LEGO League. Vo finále v Nemecku skončili deviati a postúpili do USA.

Trnavskí žiaci pripravujú robota na plnenie misií.
Trnavskí žiaci pripravujú robota na plnenie misií.
Zdroj: foto David Duducz

"V súťaži sme 4. rok a snažíme sa zdokonaľovať naše modely. Tento rok je témou hydrodynamika, čomu sme prispôsobili nášho robota," povedal kouč tímu Jakub (17). Robot musí za 2 a pol minúty splniť všetky zadané úlohy spojené s vodou, na ktoré sa súťažiaci musia pripraviť.

Trnavskí žiaci venujú príprave väčšinu svojho voľného času a niekedy zo školy odchádzajú v nočných hodinách. A aký sú vlastne tím? "Na súťaži zistili, že pracujeme dobre, ale niekedy veľmi neefektívne, lebo sa z ničoho nič začneme smiať," prezradil Jakub, ktorý je aj najstarším členom skupiny.

Okrem robota museli študenti pripraviť vynález, ktorý pomôže aj v praxi. Svoj výtvor nazvali IT-FILTER. "Je to produkt, ktorý zachytáva dažďovú vodu, prefiltruje ju cez filtračný systém a dole nechá čistú a pitnú vodu pre turistov. Filtre chceme umiestniť na turistických trasách, čím by sme pomohli tým, ktorí si na túru zoberú málo vody," opísala projekt Paulína (17).

Žiaci vytvorili praktický vynález vhodný pre turistov.
Žiaci vytvorili praktický vynález vhodný pre turistov.
Zdroj: foto David Duducz

Podpora mladých vynálezcov rozhodne nie je lacná. Väčšinu nákladov pokrýva škola, ale časť z pobytu v USA musia uhradiť aj rodičia. Napríklad, len základné stavebnice kúpila škola približne za 3 000 eur.

O pár dní žiakov čaká odchod do Detroitu, na ktorý sa veľmi tešia. "Viacerí z nás budú prvýkrát letieť lietadlom a pozrieme si aj Chicago, Toronto a Niagarské vodopády," neskrývali nadšenie žiaci, ktorí chcú z Ameriky priniesť ďalší úspech.