Pád z bicykla všetko zmenil

Po páde z bicykla v máji 2010 sa učiteľke slovenčine Oľge Vašinovej zrútil svet. Utrpela jednu z najkomplikovanejších zlomenín aké ľudské telo môže mať, zlomeninu lakťa. Lekárov, ktorí ju v trenčianskej nemocnici operovali vinila, že svoju prácu odflákli. Podľa jej slov mala po operácii ruku stuhnutú a nehybnú. Absolvovala ďalšie štyri operácie v Banskej Bystrici, ani tie jej ale nepomohli. Zbabraný zákrok jej podľa jej vyjadrení zruinoval kariéru. „Môj aktívny život sa tým skončil. Po operácii nemôžem písať, neudržím poriadne ani počítačovú myš. Prišla som o prácu,“ prezradila bývalá učiteľka. Oboch lekárov vinila z laxnej starostlivosti a malého záujmu o zranenie. „Operáciu odflákli, zranenie nekontrolovali. Moja nehybná ruka je priamym dôkazom série pochybení lekárskeho personálu,“ vysvetlila O. Vašinová. Obrátila sa na súd a obaja vychýrení lekári skončili na lavici obžalovaných.

Súdny proces trval takmer desať rokov

K operácii sa vyjadrili štyria znalci. Dvaja sa vo svojich posudkoch vyjadrili v prospech bývalej učiteľky, dvaja v prospech lekárov. Podľa Jána Kanabu,ktorý obhajoval Jána Pavloviča nie je bežné, aby sa na pojednávaní zúčastnilo také množstvo znalcov. „Poškodená chcela, aby sa poškodenou stala. Tak dlho hľadala lekára, ktorý by sa do reoperácie pustil, až našla. Ale ani po reoperácii v roku 2011 sa jej stav nezlepšil,“ prezradil J. Kanaba. Marek Doktor, ktorý obhajoval Jaroslava Ridoška , mal počas dlhotrvajúceho procesu pocit, ako keby to boli práve lekári, kto Oľgu Vašinovú zhodili z bicykla. „ Bavíme sa o veľmi komplikovanej operácii jednej z najkomplikovanejšej zlomenín v ľudskom tele. Nemôžeme súdne stíhať lekára , pokiaľ neurobí fatálnu chybu. Ak by bol doktor Ridoško odsúdený, tak lekári odmietnu robiť akúkoľvek náročnejšiu operáciu. Ak budem lekárov stíhať, tí nebudú riskovať,“povedal M. Doktor. Podľa neho je Jaroslov Ridoško nielen uznávaný odborník, ale aj súdny znalec, vysokoškolský pedagóg a má za sebou viac ako 8000 operácií.

Prokurátor vyrazil všetkým dych

Svojim vyjadrením nakoniec všetkých šokoval samotný prokurátor. Podľa jeho slov napriek rozdielnej interpretácii štyroch znalcov z odboru, nie je možné hodnoverne preukázať vinu obžalovaných. Navrhol oslobodiť spod obžaloby. Právny zástupca Jaroslava Ridoška, Marek Doktor neskrýval po prokurátorovom vyjadrení svoje nadšenie. „Osobne sa mi prvýkrát v mojej praxi stalo, že oslobodenie navrhol prokurátor, nielen obhajoba,“ povedal M. Doktor.

Súd nakoniec lekárov oslobodil

Tí sa proti rozsudku neodvolali,poškodená Oľga Vašinová si zobrala čas na premyslenie ďaľších krokov. Zo súdu však odchádzala nespokojná. Podľa Jaroslava Ridoška žiadny lekár nechce poškodiť pacienta. „Stále som veril v nezávislosť súdov a a ten rozhodol. My robíme rekonštrukčné operácie zlomenín a sú zlomeniny, ktoré napravíte ľahko a sú zlomeniny, ktoré ani nenapravíte. Táto zlomenina patrí medzi ne. Vtedy treba urobiť to, aby ste sa s výsledkom operácie, čo najviac priblížili stavu, ktorý bol pred operáciou,“povedal uznávaný lekár. Podľa neho by v podobnej situácii postupoval tak isto. „V danej situácii a s danými vedomosťami by som postupoval tak isto,“ prezradil J. Ridoško

Prečítajte si tiež: