Podľa aktivistov Greenpeace sú obvinenia nezmyselné a hovoria dokonca o škandále. Sedem žien a päť mužov zo Slovenska, Čiech, Fínska a Belgicka bolo v stredu krátko potom, ako sa im podarilo vyvesiť na ťažobnej veži 15 metrový transparent s nápisom „Skončime dobu uhoľnú!“, zadržaných políciou.

Potvrdili, že v stredu neskoro už bolo dvanásť zadržaných grínpisákov obvinených.„Od začiatku akcie padali silné slová o tom, ako aktivisti ohrozili bezpečnosť baníkov. Dnes sú obvinení z úmyselného ohrozenia súkromnej firmy,“povedala riaditeľka slovenského Greenpeace Ivana Kohoutková. Samotné obvinenie podľa nej len dokazuje, že aktivisti neohrozili bezpečnosť baníkov, čo tvrdili od začiatku. Práve naopak, ich protest s vyvesením transparentom bol pokojný a mal chrániť a informovať región.

„Vieme, že ukončenie ťažby v budúcnosti ohrozuje biznis firmy, lenže útlm uhlia je v záujme budúcnosti Hornej Nitry,“ dodala I. Kohoutková. Samotný grínpisáci sú zhrození! „Naši aktivisti nie sú zločinci a rozhodne nešli na ťažobnú vežu niečo alebo niekoho ohrozovať. Je zarážajúce, že firmu, ktorá dokázateľne znečisťuje životné prostredie a dlhodobo ničí zdravie miestnych ľudí, nikto neobviní,“ povedala rozhorčená I. Kohoutková. Ľudia, ktorí chceli poukázať na naozajstné ohrozenie, sú podľa nej predmetom vymyslených obvinení.