Nábrežie v Trenčíne si zoberú do parády architekti švédskeho Štokholmu. Víťazný návrh nie je síce nápadne ohurujúci, ale je ohľaduplný k existujúcej štruktúre historického centra, citlivo doplnenej novou zástavbou. „Umožňuje kvalitné spojenie oboch brehov Váhu so zaujímavo navrhnutými funkciami a vyriešenou dopravou,“ zhodnotil zástupca predsedu poroty prof. Thomas Matta z univerzity HSR Rappersvil vo Švajčiarsku.

Porota ocenila aj ďalšie štyri návrhy. „To najlepšie z nich využijeme pre územný plán centrálnej mestskej zóny,“ doplnil hlavný architekt mesta Martin Beďatš. Ako upozornil, víťazné práce ešte čaká odborná analýza a potom verejná prezentácia a diskusia, ktorá by sa mala začať už začiatkom septembra.

Sny aj krásne reálne vízie

Fantázii zúčastnených architektov a urbanistov sa medze nekládli. Asi najďalej zašiel iránsky súťažiaci. Zobrazil hypermoderné nábrežie s extravagantnou architektúrou, ktorá by sa nestratila ani v bohatom Dubaji. Podľa Beďatša sa však príliš zameral na konkrétne stavby, pričom mesto hľadalo urbanistické riešenie, čo podľa neho architekt podcenil.

Zaujímavé boli aj predstavy ďalších súťažiacich o využití súčasného železničného mosta, ktorý onedlho nahradí úplne nový. Starý most by sa mal stať miestom na promenády a oddych Trenčanov, ale aj návštevníkov.