"Odkaz Novembra 1989 je pre nás príležitosťou diskutovať aj o súčasných spoločenských a politických témach. Tohtoročný komorný cyklus nadväzuje na sériu diskusií a rozhovorov, ktoré v Modre už štyri roky organizujeme ako oslavu Dňa boja za slobodu a demokraciu," informovali TASR organizátori podujatia.

Tvrdia, že pre Modru a kultúrnu komunitu je dôležité neustále si pripomínať odkaz Novembra '89, pretože sloboda nie je samozrejmosťou a bez zodpovedného prístupu často vedie k ďalším formám totality. "Projekt vytvára priestor na kvalitnú diskusiu reflektujúcu hodnoty demokratickej spoločnosti. Tento rok sme na stredné školy do Modry pozvali Divadlo Jána Palárika v Trnave s interaktívnou inscenáciou Nemá trieda, ktorá je ušitá na mieru jednej triedy a jednej vyučovacej hodiny. Hra študentom približuje udalosti jesene 1989," priblížili organizátori.

V knižnici bude diskusia s Ľubou Lesnou o jej knihe Tisícročná žena, ktorá je výpoveďou žien túžiacich žiť pravdivo a dôstojne, no aj o boji proti nepriateľskej a nespravodlivej štátnej moci. Plánované sú aj verejné projekcie filmov Amnestie a Skutok sa stal.

"Udalosti Novembra '89 ako aj realitu dnešných dní v oboch krajinách priblížime v diskusii so vzácnym hosťom - českým hudobníkom, skladateľom, občianskym aktivistom a niekdajším politikom Michaelom Kocábom. Sme veľmi radi, že naše pozvanie prijalo aj pražské Divadlo na tahu, ktoré je dvorným divadlom hier Václava Havla,"spresnili organizátori.

Chýbať nebudú ani koncerty Andreja Šebana a Karpatských Chrbátov so špeciálnym hosťom a frontmanom Pražského výběru Michaelom Kocábom.