Na nitrianskom výstavisku nájdete 165 slovenských a 42 zahraničných zamestnávateľov. „Ponúkajú 30 443 voľných pracovných miest. Z toho minimálne 13 443 je od prítomných slovenských zamestnávateľov, viac ako 13-tisíc je na pracovných portáloch a vyše 4-tisíc je zahraničných pracovných miest,“ spočítalo Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny, ktoré veľtrh už šiestykrát organizuje.

Medzi stánkami firiem vyvoláva najväčšiu pozornosť jednoznačne automobilka, ktorá buduje nový závod v Nitre. „Najviac ľudí sa zaujíma o prácu operátorov. Najčastejšie sa pýtajú, kedy automobilku spustia,“ prezradil Róbert Jurča zo stánku Jaguar Land Rover. Podľa jeho slov o dva roky majú z výrobných liniek zísť prvé automobily, takže v roku 2017 musí byť jasné, kto bude kde robiť.

Nitriansky veľtrh práce praskal vo švíkoch: Kde by chceli všetci pracovať?

Martin už pracoval v Nemecku, kde zarábal dvakrát toľko, ako ponúkajú tu.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/ Daniela Starovičová

V stánku automobilky sa registrujú desiatky záujemcov. „Očakávame nárast registrovaných uchádzačov. Ich počet presiahne 30-tisíc,“ hovorí Róbert Jur-ča. Pre automobilku však robia len databázu uchádzačov. „Výber zamestnancov a pohovory budú v jej kompetencii,“ dodal. Personalisti sa zhodujú, že pracovný trh prekvitá ponukami. Potvrdzujú to aj na najnavštevovanejšom profesijnom webovom portáli.

Pohodlne až na nádvorie: Unikátne vylepšenie Nitrianskeho hradu

„Aktuálne máme vyše 14-tisíc ponúk, čo je historicky najvyšší počet. Na porovnanie - v čase krízy to bolo 5 000,“ tvrdí Adam Berger z profesia.sk. Ak potrebujete prácu, ale neviete, ktorým smerom sa vydať, pomôžu vám špecialisti. „Snažíme sa identifikovať silné stránky ľudí. Využívame zážitkové metódy, ale aj testy. Ide o 20-minútové poradenstvo, ktoré je na veľtrhu zdarma,“ vysvetlila kariérová poradkyňa Zuzana Záhradníková.

Čo nájdete na veľtrhu

● najviac ponúk je z oblasti priemyslu
● zahraniční zamestnávatelia núkajú aj trikrát väčší plat, ako je na Slovensku
● v zahraničí môžete pracovať aj bez jazykových schopností
● najväčší záujem je o prácu v Jaguari, kde lákajú na zárobok 20 eur na hodinu
● poradia vám v kariérnom zameraní, otestujú vaše schopnosti, zistia osobnostné predpoklady či jazykové schopnosti