Čo ťa zavialo do Chorvátska?

Láska a neočakávané okolnosti. Keď som spoznala môjho muža, akurát som prechádzala zložitým obdobím. Vtedy som to vnímala tak, že ma postihla séria malých katastrof. Dnes viem, že sa mi pripravovala cesta k niečomu novému. Keď mi do života vstúpil Tomica, nič ma viac neviazalo na mieste. Navrhol, nech na skúšku idem s ním do Chorvátska a ja som súhlasila.

Pripúšťala si možnosť, že sa tam vydáš a zamestnáš?

Nemala som v pláne nič konkrétne. Chcela som zmeniť na chvíľu prostredie, prevetrať si hlavu, nabrať skúsenosti. Nakoniec som nedokázala odolať južanskému šarmu a tokaniu môjho drahého a rozhodla som sa, že zostanem. Samozrejme, po náležitých drahotách, ako sa na dámu slušných mravov patrí.

Nebála si sa vykročiť do neznáma?

Strach (alebo rozum?) ma zväzuje málokedy. Som človek, ktorý najprv s entuziazmom koná a až potom analyzuje. Nie je to práve ideálna vlastnosť. Už som si ňou „uhnala“ pár nepríjemností. Tentoraz to však vyšlo.

Ako si si zvykla na iný kraj, iný mrav? Je niečo, čo ťa šokovalo?

Nerobilo mi žiadny problém zapadnúť, hneď som sa cítila ako doma. Chorváti sú nám veľmi podobní. Možno sú temperamentnejší, ale ja tiež nepatrím k introvertom. Šokovali ma skôr praktické veci. Zhrozená som bola napríklad z ceny diaľničných poplatkov. Alebo zo zistenia, že chorvátska byrokracia je ešte horšia ako naša.

Chorvátsko Slováci milujú a často navštevujú.
Chorvátsko Slováci milujú a často navštevujú.
Zdroj: archív