Betlehem je uzavretý v drevenej almare v historickom štýle. Presklené dvierka sa otvárajú diaľkovým ovládaním, ktorým sa spúšťa aj pohyb postavičiek starého biblického príbehu. Centrom pôvabnej otáčavej scény je Svätá rodina s Ježiškom v postieľke. V kruhu okolo nej sa pohybujú Traja králi. Po pootočení scény uvidíte kováča pracujúceho pri kovadline a koníky čakajúce na podkutie.


Betlehem je ukrytý v drevenej almare v historickom štýle.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Martin Kukučka

Zručný majster Ján prezradil, že betlehem mu zabral dva roky práce. „Ľudské postavičky som vytvoril z modelárskej hliny v kombinácii s drevom a drôtenou kostrou. Potom som ich vyfarbil a nalakoval. Scénu so 7 postavami dopĺňa 18 figúrok zvierat. Niektoré som kúpil hotové, iné som vystrúhal z dreva. Všetko je podľa mojej fantázie, pretože som nechcel nikoho kopírovať,“ pochválil sa Ján.

Neuveriteľné! V betleheme čakalo na farára živé jezuliatko

Šaty na mieru postavičiek ušila jeho príbuzná. Zvlášť bohaté zdobenie majú rúcha Troch kráľov. V pôvabnej krajinke nechýbajú palmy, ako je zvykom pri zobrazovaní tohto nesmrteľného príbehu Vianoc.

Ako elektromechanik si dal záležať aj na konštrukcii mechanizmu, ktorý zvládne rozhýbať otáčavú scénu i samotné postavičky.


Svätá rodina s anjelikmi a so zvieratkami.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Martin Kukučka

„Použil som na to tridsať rokov staré servomotory, ktoré ozubenými kolesami poháňajú retiazky z bicyklov. Uvažujem aj o tom, že ručné diaľkové ovládanie by som nahradil počítačovým programom. A ešte pribudne hudobný sprievod,“ hovorí Ján Uko.

O tom, že je nielen zručný majster, ale aj výmyselník, svedčia i jeho dávnejšie výtvory. V rokoch 2003 až 2005 zhotovil štvormetrový orloj, ktorý stojí vedľa betlehemu.