TOPOĽČIANKY. Topoľčianky so známym zámkom boli kedysi grófsky majetok, neskôr letné sídlo prezidentov, teraz sú obľúbeným cieľom turistov nielen zo Slovenska. Zámok je obkolesený anglickým parkom, ktorý je pretkaný sieťou kanálov.

„Na obnove kanálov a parku pracujeme už štyri roky. A darí sa nám: Prvýkrát po pätnástich rokoch sú všetky jazierka naplnené vodou,“ vysvetľuje Vladimír Lukoťka z občianskeho združenia, ktoré park obnovuje v spolupráci so štátnymi lesmi.

Jazierka a fontány

Niekoľkokilometrovú vodnú sieť opravovali dobrovoľníci ručne. Ide o povrchové, ale aj podzemné kanály. „Bolo to veľmi náročné, pretože v parku nie je takmer žiadne prevýšenie, a teda ani spád. Niekde tečie voda hore kopcom, čo umožňuje kľukatosť kanálov,“ vysvetlil Lukoťka.

Jazierka sú navzájom prepojené a napájajú aj fontány. „Tie nemajú čerpadlá, striekajú iba tlakom vody,“ dodal.

Zámocký park v číslach

■Rozloha parku 30 hektárov

■Platí tu prísny IV. stupeň ochrany prírody

■Rastie tu vyše 300 druhov drevín

■Je tu 5 jazierok a 4 fontány

■Najväčšie jazierko má rozlohu 13 árov

■Najhlbšie jazierko má hĺbku 2,4 metra

■Údržba parku stojí ročne Lesy SR 50-tisíc eur

Kúpali sa tu grófi aj prezident

Prvé jazierko, ktoré dobrovoľníci obnovili, je pri kaplnke. Rozlohou je najväčšie. Usídlili sa v ňom aj divé kačice. Labute majú svoje miesto ďalej.

„V labuťom jazierku je tento párik prvý po tridsiatich rokoch. Pochádza zo zoologickej záhrady v Bojniciach, kde ich liečili po zranení. Vo voľnej prírode by neprežili,“ vraví správca parku. Najhlbšie, viac ako dva metre, je bývalé zámocké kúpalisko.

Kedysi ho napĺňali pitnou vodou. S vnúčatami sa tu pravdepodobne kúpal aj prezident Tomáš G. Masaryk.

Víkend otvorených parkov a záhrad

Aj topoľčiansky park patrí k objektom, ktoré od 6. do 8. júna otvoria svoje brány. Počas tradičného Víkendu otvorených parkov a záhrad, ktoré organizuje Národný trust, n. o., môžete navštíviť vzácne a unikátne areály.

Niektoré z nich vám postupne predstavíme. Viaceré z nich potrebujú pomoc dobrovoľníkov. Možno sa k nim pridáte aj vy.