Podobná situácia i v roku 2008

V súvislosti s trhom práce riešil ústav Leopoldov obdobnú situáciu i v roku 2008, keď požiadalo o uvoľnenie zo služobného pomeru 54 príslušníkov zboru. Teraz odchádzajú prevažne mladí strážnici, paradoxne, do inej štátnej služby. „V armáde hľadajú nových profesionálnych vojakov a zvyšujú sa tam aj platy. Svoju súčasnú hodnosť si môžem ponechať a zarobím hneď po nástupe o 300 eur viac ako v base,“ uviedol Martin (25), ktorý sa rozhodol zmeniť uniformu. „Aj keby som si spravil dve vysoké školy, profesionálny rast v zbore neexistuje a skôr vám frčky vezmú pre hlúposti, ako by vás povýšili a dali väčší plat,“ dodáva.

V leopoldovskej base sa už niekoľko mesiacov boria s nedostatkom bacharov.
V leopoldovskej base sa už niekoľko mesiacov boria s nedostatkom bacharov.
Zdroj: Archív

Situácia v Leopoldove sa pre bacharov vraj zhoršila po úteku Ľubomíra Behana v roku 2016. „Odskákali si to nevinní, lebo vedenie väznice porušilo predpisy tým, že tam dalo menej strážcov než bolo treba. Služba sama o sebe je už tiež na hranici únosnosti, lebo zločinec má väčšie slovo ako bachar. Nám sa vysmievajú, že keď im nebudeme poruke, udajú nás za vymyslené skutky. A vedenie im to zo strachu zožerie,“ objasňuje situáciu Jozef, ktorý zakrátko odchádza do dôchodku. V base podľa neho ostávajú len tí, čo nemajú iné ambície a takí, čo podnikajú načierno cez svoje manželky a takáto práca im vyhovuje.

Obdobne výrazný problém s neobsadenými funkčnými miestami je tiež v ústave Bratislava, kde aktuálne evidujeme 52 voľných funkčných miest.