Aktuálna hranica chudoby, ktorú zverejnil Štatistický úrad, je 347 € na mesiac. „Domácnosť jednotlivca s mesačným príjmom nižším, ako je táto suma, je už v pásme ohrozenia rizikom chudoby,“ potvrdila predsedníčka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová. Na Slovensku žije vo finančnej biede až polovica nezamestnaných a tiež osamelí dôchodcovia s penziou do 347 €.

Problém je, že stúpol počet pracujúcich ľudí ohrozených rizikom chudoby. Ak bezdetný Slovák žije sám a robí za minimálnu mzdu, je s čistým zárobkom 355 € tesne nad hranicou biedy. Takže aj keď pracujete, reálne vám hrozí bieda. Chudoba najviac číha na rodiny s deťmi. Najhoršie sú na tom rodiny s 3 a viac deťmi - každá tretia je pod hranicou biedy.

Chytili daňových podvodníkov. Pozrite sa, akú obrovskú čiastku sa podarilo zachrániť!

„Môže to byť spôsobené tým, že domácnosť s viacerými deťmi musí zo svojich príjmov uspokojovať väčší rozsah potrieb, ale aj v tom, že deti vytvárajú bariéru pre účasť ženy na trhu práce,“ domnievajú sa odborníci zo Štatistického úradu. Zle sú na tom aj osamelo žijúci rodičia, ktorí sa starajú o jedno alebo viac neplnoletých detí.

Chudoba sa nasťahovala do dvoch regiónov, kde je najviac nezamestnaných a najnižšie zárobky. Ide o Banskobystrický a Prešovský kraj. Najnižším rizikom chudoby sú ohrození obyvatelia Bratislavského, Trnavského a Trenčianskeho kraja.

S chudobou zápasí viac ako 12 % Slovákov. Podobná situácia je v Maďarsku, Poľsku či Chorvátsku. Napríklad v Nemecku je rizikom chudoby ohrozených až 17 % obyvateľov. Z tohto porovnania na prvý pohľad vyznieva, že sme na tom s číslom 12 % lepšie. Pravda je však iná.

Každá krajina má svoju národnú hranicu chudoby. Nemec je na pokraji biedy, ak je jeho mesačný príjem menej ako 987 €. Hranica chudoby je v porovnaní so Slovenskom takmer trojnásobne vyššia. Súvisí to s vyššími príjmami aj kúpnou silou. „Z tohto pohľadu je chudobou ohrozený aj ten Nemec, ktorý zarába 900 € mesačne,“ vysvetľuje Marián Jánošík zo Štatistického úradu. 

Pritom 900 eur je priemerná mzda na Slovensku. Drvivá väčšina Slovákov so svojimi zárobkami by tak bola v Nemecku automaticky medzi žobrákmi.

Ako je na tom vaša rodina?
Hranica chudoby pre dospelého človeka je 347 €. Pri každom ďalšom členovi rodiny toto číslo stúpa. Pozrite si, aký príjem má mať vaša rodina a hneď zistíte, či žijete pod hranicou chudoby, alebo ste na tom lepšie.
osamelý rodič s 1 dieťaťom 451 €
osamelý rodič s 2 deťmi 555 €
rodičia s 1 dieťaťom 624,50 €
rodičia s 2 deťmi 728,50 €
rodičia s 3 deťmi 832,50 €

Oľge (75) na mesiac ostane 19 eur


Pre Oľgu je mäso, jogurty či ovocie nedostupným luxusom.

Foto: Plus JEDEN DEŇ/Martin Kukučka

Devätnásť eur na mesiac. Toľko zostáva starenke Oľge Čudrnákovej (75) zo Starej Turej, keď z dôchodku 300 eur zaplatí byt, obedy či lieky. Aj takto vyzerá neveselá jeseň života mnohých slovenských seniorov. Pani Oľga, matka dnes 47-ročného syna, ovdovela ako 31-ročná, a tak nemá nárok na vdovský dôchodok. Nadrela sa ako upratovačka a dnes, keď by mala spokojne odpočívať, musí premýšľať, za čo si kúpi jedlo.

„Obedy mi nosí opatrovateľka, na raňajky a večeru mám chlieb so sekanou, ktorú si kúpim za jedno euro. Keď ju zjem, tak mi zostane iba suchý chlieb. A k tomu čaj. Takto je to deň, čo deň,“ posťažovala sa starká. Ovocie, jogurty či mäso sú pre pani Oľgu nedostupným luxusom. Obedy, ktoré zabezpečuje mesto, má starká zaplatené od pondelka do piatka. Už dvanásť rokov jej ich nosí opatrovateľka Erika Málková (58).

Aby starenka nebola cez víkendy hladná, prinesie jej z toho, čo navarí pre svoju rodinu. „Erika mi veľmi pomáha, je to moja druhá pravá ruka. Už sme ako rodina,“ hovorí dojato vďačná starenka. Skromná, dobrosrdečná žena si kráti dni pri svojom milovanom vyšívaní. Na predkreslené obrazy na plátne a bavlnky na vyšívanie jej prispeje syn, ktorý žije v inom meste.

On sám je však už vyše roka bez práce. Ako hodnotí starenka svoj neľahký život? „Nariekanie mi nepomôže. Musím vyjsť s tým, čo mám. Čo iné môžem robiť? Páni sú na vine, nie chudoba,“ odvetí tichým hlasom. „Jednoznačne je to veľká hanba tohto štátu, keď starí ľudia končia takto smutne,“ dodala nahnevane opatrovateľka Erika.

Výdavky pani Oľgy:
Mesačne dostáva dôchodok 300 eur, z toho platí:
125 eur byt
26 eur energie
100 eur obedy
a opatrovateľka
30 eur lieky
Zostatok: 19 eur

S tromi deťmi bývajú v karavane


Päťčlenná rodina musí bývať takto.

Foto: Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak

Chudoba ohrozuje až tretinu rodín s tromi a viac deťmi. Biedu na vlastnej koži veľmi dobre pozná aj rodina Krónerovcov v Istebnom pri Dolnom Kubíne. S tromi deťmi ostali odkázaní na bývanie v karavane. V starej hrdzavej Avii vychovávali rodičia František (59) a Anna (26) tri malé ratolesti Kevina (6), Kristiána (4) a Anetku (3). František bol predtým štyrikrát ženatý, má ešte päť ďalších detí, na ktoré platí výživné.

Keďže manželia nemajú na prenájom bytu, rozhodli sa ostať v nepojazdnom aute. Aby mali svetlo, používajú elektrinu z autobatérie. Perú a kúpu sa v potoku, varia na plynovom variči a po pitnú vodu chodia do dediny. „Najhoršie sú zimy. Kúrime v piecke, na nej aj ohrievame vodu na kúpanie. Platíme uhlie, pretože sa neodvážim kradnúť drevo z lesa, aby ma nezavreli. Veď čo by si tu bezo mňa počali,“ povedal nám František.
S rodinou však nie sú v dedine problémy. Aj podľa vyjadrení starostky deti nechodia špinavé a majú čo jesť. Rodinu v biednych pomeroch často navštevujú aj sociálni pracovníci. Nič zlé však nezistili.

Výdavky Krónerovcov:
Mesačný príjem: 400 eur
95 eur výživné na deti
60 eur pôžička
20 eur plynová bomba
40 eur vrece uhlia
25 eur výdavky na deti
Zostatok: 160 eur