Podľa hovorkyne radnice Evy Bereczovej, poslanci mestského zastupiteľstva na štvrtkovom zasadnutí prijali uznesenie, ktorým primátora zaviazali k tomu, aby vykonal všetky možné opatrenia na to, aby pochodu zabránil. „Jedinou zákonnou možnosťou, ktorá má však zároveň podľa nás viacero problematických rovín, je zakázať podujatie z dôvodu, keď sa má konať na mieste, kde by konanie podujatia obmedzovalo verejnú dopravu. Takéto rozhodnutie primátor na žiadosť poslancov podpísal,“ spresnila Bereczová.

Mikuláš, anjel a čert si už balia kufre: My vieme, ktoré deti obdaria ako prvé

Nad niektorými argumentmi proti pochodu zostáva rozum stáť. Odporcovia ho označili napríklad za šírenie zla a dokonca padol „argument“, že čerti budú vyzerať príliš realisticky. "Satan je váš otec“, "peklo na vás", "ak to nezrušíte, zrátame vám to vo voľbách", „snažíte sa ľudí odlákať do konzumu a debility", "satanistické orgie", Boh vám to zráta", aj takéto nenávistné maily poslali odporcovia pochodu na adresu piešťanskej radnice.

„Chápeme, že ľudia sú rôzni a každý má iný názor. Keďže veľká časť organizačného tímu sú veriaci ľudia, prekvapila nás dezinformácia, že sa jedná o zámerné šírenie zla a podobne. Zatiaľ čo tisíce ľudí sa na podujatie tešia, iní by ho najradšej zakázali. Žijeme však v modernom svete, ktorý by sa mal zakladať na hodnotách slobody a tolerancie,“ povedali o pochode jeho organizátori a dodali: „Krampus má pripomenúť aj nám dospelým, aká škaredá a odvrátená je strana zla.“

Unikátne Vianoce na zámku: Do Bojníc príde Mikuláš aj čert

Pochod čertov sa dnes podvečer napokon konal. A to priamo v centre kúpeľného mesta. Všetko za zaobišlo bez zbytočných incidentov, čoho sa organizátori najviac obávali. V centre mesta pochodovalo štyri desiatky čertov v maskách, nechýbal ani svätý Mikuláš a anjeli, ale hlavne tisícky nadšených divákov.

Piešťany protičertovskou hystériou utŕžili poriadnu hanbu a ani sa nemuseli príliš namáhať. “Teraz aby sme sa báli, že poslanci odhlasujú verejné pálenie kacírov a čarodejníc na námestí,“ poznamenala sarkasticky mladá mama s asi desaťročnou dcérou a natešene si urobili selfie s rohatým čertiskom.

Infoblok:

Krampus bol vytvorený ako protiklad Mikuláša, ktorý obdarováva dobré deti sladkosťami, zatiaľ čo Krampus berie zlé deti zo sebou. Mýtický Krampus má viesť deti k tomu, aby boli dobré. Deťom sa takto už dlhé desaťročia vysvetľuje pojem medzi dobrom a zlom. Divadelná postavička Krampusa teda nebola vytvorená na propagáciu zla. Práve naopak – aby pred zlom odradzovala, strašila a ukázala rozdiel medzi dobrom a zlom.