Starosta konštatuje, že rómska komunita a osada na periférii obce spôsobuje nekonečné problémy. Celá obec má 2500 občanov, pritom odhaduje, že počet obyvateľov osady je približne 800 ľudí z ktorých je podstatná časť bez trvalého pobytu a akejkoľvek evidencie. „Neďaleká obec má 700 obyvateľov. Bavíme sa tu o rómskej komunite, ktorá má viac obyvateľov než napríklad Suchohrad,“ upozornil nás hneď na začiatku rozhovoru.

V rokoch 2015 až 2017 obec na vlastné náklady vyviezla 2050 ton odpadu z čiernych skládok blízko osady, čo je viac než hmotnosť odpadu, ktorý vytvoril zvyšok obce. Od roku 2018 obec nezískala dotácie na vývoz odpadu z čiernych skládok. Dlh, ktorý majú obyvatelia osady sa vyšplhal na 39-tisíc eur! Reakcia osadníkov nenechala na seba dlho čakať, jedenásti podali podnet na životné prostredie kvôli znečisteniu prostredia. „Jeden z nich v Plaveckom Štvrtku ani nebýva, ďalších desať je z osady a má nedoplatky,“ povedal Benkovič.

Rómska osada v Plaveckom Štvrtku komplikuje život miestnym občanom.
Rómska osada v Plaveckom Štvrtku komplikuje život miestnym občanom.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Nahromadený odpad je živnou pôdou pre choroby aj pre hlodavce. Problémy nerobí len Rómom, ale aj ľuďom bývajúcich v ich susedstve. „V apríli sme odpad odhrnuli od domov, no o mesiac tam bol späť. Ak tu niečo vyčistíme, do mesiaca - dvoch je späť,“ vysvetlil Benkovič. Rómovia sa teda rozhodli problém s odpadom vyriešiť po svojom. „Odpad začali zapaľovať. Podvečer ho zapália, následne v noci volajú hasičov,“ povedal nám starosta. Len v roku 2018 boli do osady vyslaní 26-krát, z toho 10-krát k požiarom odpadu. Za prvý polrok 2019 boli hasiči privolaní 11-krát.