Víkendový program odštartoval dopoludnia dobývaním hradu, ktoré mal pod palcom Miroslav Klembara z rytierskej skupiny Vir Fortis zo Zvolena . „Boj nebol rekonštrukciou reálnej historickej bitky, chceli sme však priblížiť, ako sa bojovalo v stredoveku. Nemohli sme použiť palné zbrane, pretože sme v chránenom vtáčom území, takže sme mali len luky a sečné zbrane,“ objasnil novodobý rytier Klembara.

Sobota aj nedeľa je doslova nabitá rôznymi atrakciami. Na svoje si prídu najmä deti, na ktoré čaká verbovanie do kráľovskej armády, rytierska dráha a pasovanie budú za rytierov a dvorné dámy. Návštevníci hradu sa môžu naučiť aj dobový tanec pri historickej hudbe, ktorú zahrá kapela na hornom nádvorí.

„Najväčším ťahákom je však legenda o krvavej grófke Alžbete Báthoryčke, takže inú reklamu ani nepotrebujeme,“ hovorí kastelánka a výtvarníčka Katarína Orthová, ktorá na hrade vystavuje svoje obrazy.

Po zotmení sa tam dejú divné veci!

Rytieri zo Zvolena na hrade aj nocujú. Ako prezradili, v piatok po zotmení im nebolo všetko jedno. „Každá zrúcanina má svoje strašidlá a duchov. Nevieme špecifikovať, čo je na tomto hrade, ale určite tu zostali duše našich predkov, ktorým sa možno nepáči, že ich otravujeme aj v noci. Počuli sme zvláštne pískanie vetra, hoci bolo bezvetrie, bezdôvodne sa zosúvali kamene, úplne nezmyslene nám zhasínal oheň, ktorý predtým veľmi dobre horel a nemal dôvod zhasínať.Spať sme išli s veľkým rešpektom, pretože sme cítili, že je tu s nami ešte niekto,“ priznal Miroslav Klembara.

Slabším povahám odporúča, aby hrad nenavštevovali v nočných hodinách. „Preto podujatia končia za svetla, aby ľudia stihli ujsť pred tým, čo sa tu v noci deje,“ uzavrel tajomne zvolenský rytier.

Krvilačná beštia Báthoryčka

Alžbeta Báthoryová (1560 – 1614). Beštiálne vraždy mladých dievčatách vyšli najavo niekoľko rokov po smrti jej manžela, šľachtica Františka Nádašdyho. Svedkovia odhadovali 50 vrážd, v Alžbetinej truhlici však našli zoznam so 650 menami zabitých dievčat. Keď sa o jej zločinoch presvedčil miestny farár, kráľ Matej II. poslal koncom roku 1610 palatína Juraja Thurzu, aby prípady vyšetril. Ten dorazil neohlásený do kaštieľa a Alžbetu prichytil priamo pri mučení. Aj keď panovník požadoval súd s Báthoryovou, nikdy k nemu nedošlo. Thurzo ju uväznil na Čachtickom hrade, kde po štyroch rokoch zomrela prirodzenou smrťou s modlitbou na perách. Miesto jej posledného odpočinku je pravdepodobne v krypte pod podlahou Kostola sv. Ladislava v centre obce Čachtice.