Štefan Paál pracuje v Holandsku sedem rokov. Už dva roky má tamojšiu živnosť. "Zarábam päťkrát viac ako na Slovensku a platím zdravotné odvody 112 eur. Doma som za to isté platil 366 eur mesačne," hovorí.

Keď Štefana pred pár dňami v Holandsku hospitalizovali, ostal príjemne prekvapený. K dispozícii mal polohovateľnú posteľ na diaľkové ovládanie, župan i viacero uterákov. "Keď som sa spýtal sestričky, kde si viem kúpiť jedlo, lebo som hladný, povedala, že tu je všetko zadarmo. A vtlačila do izby pult naložený všetkým možným – šunka, syr, maslo, čaj pomaranč," prezrádza Štefan.

Výška odvodov opäť stúpne!

Odvody do verejného zdravotného poistenia sú mesačné platby, ktoré sa po uplynutí kalendárneho roka zrátajú v ročnom zúčtovaní poistného. Ich výška sa vypočítava od priemernej mesačnej mzdy. Znamená to, že v budúcom roku pôjdu preddavky opäť nahor!

Zdravotnej poisťovne sú povinné pri vyčísľovaní preddavkov na poistnom, respektíve nedoplatkov na poistnom riadiť sa zákonom. "Táto problematika, ako aj výšky sadzieb poistného spadajú do kompetencie tvorcov legislatívy," hovorí Matej Neumann, hovorca poisťovne Union.

Ak ste v roku 2018 platili minimálny preddavok na poistné v sume 63,84 eur, v budúcom roku to bude opäť viac. Živnostník bude musieť uhrádzať preddavok minimálne vo výške 66,78 eur. Prvýkrát túto sumu zaplatíte za január 2019, a to najneskôr 8. februára 2019.

Zvárač sa nestačil diviť, keď videl na izbe dezinfekčné krémy. Podľa neho bola celková čistota na vysokej úrovni. "Každá posteľ má svoj televízor bez dierky na vhadzovanie mincí. No a u nás teraz rozdávajú toaletné papiere zdarma a hneď sa to medializuje," pohoršuje sa Štefan nad hygienickými balíčkami na Slovensku.

Novinku pre pacientov začali rozdávať v niektorých našich štátnych nemocniciach. Okrem toaletného papiera obsahujú balíčky aj vreckovky, mydlo, sprchovací gél a zubnú kefku s pastou. Ministerstvu zdravotníctva ide o zlepšenie podmienok pre pacientov. Balíčky zatiaľ distribuovalo napríklad v Poprade, Trenčíne, Žiline či v Trnave.

Solidárny systém na Slovensku

Na Slovensku funguje solidárny systém zdravotníctva. "Umožňuje zabezpečiť modernú a dostupnú liečbu všetkým, ktorí ju potrebujú," hovorí Zuzana Šutkovská zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Naša najväčšia zdravotná poisťovňa vynaložila v minulom roku na jedného poistenca v priemere 941 eur. Tisícky pacientov však podľa Šutkovskej túto sumu výrazne prekračujú. "Len v roku 2017 za liečbu troch finančne najdrahších poistencov vo veku 6, 13 a 52 rokov sme zaplatili takmer 2,3 milióna eur."

Zvárač zo Slovenska prezradil aj vlastné skúsenosti s platbami pri odvodoch. Ani sa mu nemožno diviť, že sa hnevá. "V roku 2015, keď som mal ešte slovenskú živnosť, som makal na dvoch miestach od šiestej rána do jedenástej večera. Takto som ťahal viac ako tri mesiace, za ten rok som zarobil 35-tisíc. Zdravotná poisťovňa si však z toho odkrojila formou ročného zúčtovania 1 800 eur a vymerala mesačný paušál 366 eur!" prízvukuje zvárač. Pripomína, že zdravotníctvo na Slovensku v tom čase vôbec nevyužíval. "Keď som to všetko zrátal, zdravotnej poisťovni na Slovensku som dal 6 112 eur!"

Odchod zo Slovenska Štefan neľutuje. "Tu nás okrádajú v súlade so zákonom. Musel som ujsť, lebo som sa stal obeťou poisťovní. Treba potrestať všetkých, ktorí zodpovedajú za to, ako náš štát vyzerá. Je mi z toho zle," zlostí sa muž z okresu Hurbanovo.

Ministerstvo: Nemocnice nech využijú milióny!

O reakciu na túto konkrétnu skúsenosť sme požiadali ministerstvo zdravotníctva. Odpoveď však vyznela všeobecne. Rezort síce tvrdí, že pacient je na prvom mieste, no k zlepšeniu prispejú až postupné kroky. "V 2017 a 2018 sa mohli nemocnice uchádzať každý rok o 70 miliónov eur z kapitálových výdavkov, ktoré následne mohli investovať do modernizácie, rekonštrukcie či nového prístrojového vybavenia," hvorí Zuzana Eliášová, hovorkyňa rezortu.

Samotné hygienické balíčky majú podľa ministerstva význam. "Pacienti tak majú okamžite k dispozícii základné hygienické potreby," dodala Eliášová.

Anketa
Aké máte skúsenosti s našimi nemocnicami?

Prečítajte si tiež: