Mesto Hlohovec sa napokon nebude uchádzať o 2,5 milióna eur z eurofondov na obnovu svojej dominanty.

Podanie projektu na rekonštrukciu hlohovského zámku odsúhlasilo koncom minulého roku mestské zastupiteľstvo, peniaze mali prísť z programu na posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov.

Ide o čas

Primátor Miroslav Kollár však žiadosť nepodá, dôvodom je časová tieseň, do ktorej by sa radnica mohla dostať.

,,Na jednej strane to vyzerá pekne, že by sme mohli získať 2,5 milióna eur na rekonštrukciu časti zámku, ale ten program je nastavený tak, že do 30. novembra tohto roku treba ukončiť všetky práce. Čo by sa nestihlo, museli by sme zaplatiť z vlastných peňazí,“ povedal Kollár na rokovaní mestského zastupiteľstva.

Času na opravu historickej pamiatky by bolo málo, získané peniaze by samospráva pravdepodobne nestihla preinvestovať. Podľa primátora by bolo za týchto okolností veľkým rizikom púšťať sa do tohto projektu.

Oživiť?

,,Budeme hľadať iné cesty a spôsoby, ako riešiť rekonštrukciu zámku,“ dodal Kollár, ktorý už na ustanovujúcom rokovaní mestského zastupiteľstva v decembri minulého roku prezentoval svoj záväzok oživiť zámok aj so zámockou záhradou.

V tom čase prišlo na predvianočnú prehliadku kultúrnej a historickej pamiatky takmer päťtisíc ľudí.

Hlohovec sa o získanie eurofondov na rekonštrukciu svojej dominanty pokúšal už pred rokom, vtedy jeho projekt neuspel. Hlohovský zámok je národnou kultúrnou pamiatkou, dnes je však v havarijnom stave. V minulosti mal viacerých vlastníkov, prepychové sídlo z neho urobil rod Erdődyovcov. V roku 1945 bol zámok zoštátnený a do majetku samosprávy sa dostal až v roku 2000. Po odchode reedukačného ústavu pre mládež zostal zámok opustený, prestali ho pravidelne udržovať a samospráva riešila vždy len novovznikajúce havarijné stavy. Samospráve začalo s čistením a základnou údržbou pomáhať občianske združenie Zámok Hlohovec, ktoré tu zorganizovalo už niekoľko dobrovoľníckych brigád.