Brány šaštínskeho areálu, kam zavíta v stredu pápež František, sú otvorené už v utorok od 22. hodiny. Ľudia si chodia obsadiť miesto, povolené majú aj spacáky. Stany sú však zakázané. Títo ľudia, ktorí sa rozhodnú na mieste nocovať pod hviezdami, budú mať ráno najlepšie miesta. K samotnému oltáru by mohli byť už na 80 až 100 metrov.

Pre tých, čo chcú cestovať až ráno, budú pripravené spoje

V stredu budú od skorých ranných hodín premávať autobusové linky nadväzujúce na posilové vlaky na trase Trnava – Kúty do Šaštína, kde bude mať 15. septembra omšu pápež František. Podobne budú pre návštevníkov k dispozícii aj na následný návrat poobede. 

Obyvatelia sa tak dostanú prímestskými autobusovými spojmi na mimoriadne vlaky, ktoré do Šaštína vypraví Železničná spoločnosť Slovensko. Kraj tak urobil po dohode s Konferenciou biskupov Slovenska a dopravcami Arriva Trnava a Skand Skalica.

"V rámci prípravy sme pristúpili k posilneniu prímestskej autobusovej dopravy. Zabezpečíme spolu 53 spojov, z ktorých 26 bude k dispozícii skoro ráno a 27 poobede. Obyvateľom tak uľahčíme dopravu na vlakové stanice, kde budú stáť mimoriadne vlaky. Cestovné poriadky sme navrhli tak, aby mali cestujúci dostatočný čas na prestup z autobusov do vlakov a naopak. Verejná doprava do Šaštína je tak logisticky najjednoduchšou a najpohodlnejšou alternatívou," uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

Spoje budú premávať cez obce a mestá v okresoch Piešťany, Senica, Skalica a Trnava. "Autobusy budú vyrážať zo staníc Abrahám, Borová, Dolné Orešany, Horné Orešany, Chtelnice, Kátlovce, Pavlice, Radošovce, Skalica a Vrbové. V opačnom smere pôjde o železničné stanice v Senici a Smoleniciach, ako aj o autobusovú stanicu v Trnave," doplnil predseda TTSK. Kompletné cestovné poriadky mimoriadnej autobusovej dopravy samospráva zverejnila na svojej webovej stránke.

Pápež František pricestoval na Slovensko v nedeľu 12. septembra, kedy priletel na bratislavské letisko. Nasledujúci deň strávil v Bratislave, kde sa stretol s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, židovskou komunitou a navštívil aj centrum Betlehem v Petržalke. V utorok sa presunul do Prešova, následne poobede navštívil košické sídlisko Luník IX a stretol sa s mládežou v Košiciach. Posledný deň jeho návštevy je venovaný celonárodnej púti v Šaštíne.