Do Cernu cez Mars

Osemnásťročný študent skalického gymnázia Patrik Jozefovič (18) veľmi túžil ísť sa pozrieť do švajčiarskeho Cernu. Zobral to ale veľmi neobvyklou okľukou. Cez Mars. „Spolužiačka Monika našla náhodou na instagrame informáciu o súťaži a hlavná výhra bola cesta do Cernu,“ prezradil P. Jozefovič. Myšlienkou súťaže bolo uľahčiť astronautom misiu na Mars. Spolu s Monikou Kláskovou (18), Tomášom Štrbom (18), Ivanom Čermákom (18) a Patrikom Modrovským (19) vymysleli jednoduchý, ale za to geniálny spôsob uľahčenia života vo vesmíre. Vesmírni dobrodruhovia nebudú už v budúcnosti vďaka piatim študentom zo Skalice trpieť núdzou o pravidelný prísun vitamínov. A to dokonca čerstvých.

Na vypestovanie šalátu postačia nožnice

„Prišli sme s nápadom použitia vlasov a ochlpenia ako hnojiva, pretože majú vysoký obsah dusíka,“prezradil netradičné riešenie Patrik Jozefovič a dodal, že veľmi dlho hľadali ako by sa to dalo. „Nakoniec sme zistili, že by to išlo rozpustiť v hydroxide draselnom alebo použiť do kompostu. Zistili sme, že ten roztok by bolo možné použiť rovno na polievanie rastlín. Vlasy rastú stále a vo vesmíre dokonca ešte rýchlejšie ako na zemi. Skúšali sme to v našom školskom laboratóriu, hlavne rozpustnosť. Vlasy sa rozpustili, to sme si overili, z čoho sme boli nadšení a naše ďalšie kroky smerovali už k testovaniu samotného hnojiva,“ povedal P. Jozefovič.

Sami boli ohromení, keď sa im podarilo vypestovať špenát. Hneď tri a jedlé. „Skúšali sme to aj s komerčným hnojivom, aj s našim. S našim hnojivom rástol na úrovni komerčného hnojiva. Znamenalo by to, že do vesmíru by sa nemuselo nosiť komerčné hnojivo, ale stačili by vlastné vlasy,“ pokračoval jeden z nádejných vynálezcov.

Aj napriek silnej konkurencii sa pätici mladých výmyselníkov podarilo vyhrať. „Plakali sme, niektorí kričali, ani sme tomu nechceli uveriť. Konkurencia bola silná, keď sme videli niektoré iné projekty, mysleli sme si že nemáme šancu,“ prezradil dojatý P. Jozefovič.

Ich nápad otestujú

Vo februári sa začne ich nápad testovať na simulovanej kozmickej misii na Havaji. „Budeme asistovať slovenskej astronautke Miške Musilovej, ktorá je vedúca výskumnej stanice na Havaji, a budeme ju inštruovať ako má postupovať,“dodali nadšení výskumníci. Na svojich študentov je hrdá aj riaditeľka školy Božena Stúpalová. „Som na našich študentov pyšná, že majú záujem o takéto veci,“ povedala B. Stúpalová.

Názor slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity

„Sme veľmi radi, že na Slovensku vznikajú takéto technologické nápady, ktoré by v budúcnosti mohli uľahčiť život astronautom alebo budúcim kolonizátorom, ktorí poletia do vesmíru. Táto téma je veľmi zaujímavá. Je veľmi nutné vymyslieť spôsob ako by človek mohol vo vesmíre prežiť pomocou toho, čo bude mať priamo tam k dispozícii. Tento nápad je veľmi inovatívny a mohol by do budúcna prispieť k pilotovaným alebo ľudským misiám na Mars. Na Slovensku máme veľmi veľa šikovných študentov, ako aj vedcov, ktorí sú určite prínosom. Je to veľká česť, že taká malá krajina ako Slovensko sa môže nielen svojimi nápadmi, ale možno aj v budúcnosti nejakými vlastnými misiami podieľať na vesmírnych aktivitách či misiách. Veľmi však záleží, či sa naša vláda rozhodne podporovať aj takéto aktivity a projekty, pretože v minulosti boli našim študentom dvere do veľkých vesmírnych organizácií zatvorené, pretože vláda nepodpísala zmluvy o spolupráci, čo sa snažíme meniť. Práve takéto nápady ukazujú, že je dobre aby sa Slovensko zapájalo a aby otváralo možnosti práve takýmto mladým šikovným ľuďom a aby im bola umožnená spolupráca aj so zahraničnými agentúrami, pretože máme čo ponúknuť. Podobných projektov, ktoré slovenskí študenti vymysleli bolo veľa, ale nemôžu do vesmíru letieť všetky, musia byť vybraté tie naozaj najlepšie. A je to obrovská česť a naštartovanie pre tých konkrétnych študentov, že práve ich projekt bude testovaný na takýchto veľkých profesionálnych simulovaných misiách ako je práve Havaj,“ povedal Jakub Kapuš slovenska podpredseda Slovenskej organizacie pre vesmirne aktivity.

Mohlo by vás zaujímať: