Obľúbená "lipinka"

Pri najstaršej sakrálnej stavbe na Slovensku z 9. storočia, uprostred poľa neďaleko obce Kopčany sa vyníma majestátna lipa. Na ceste zo svojho kaštieľa v Holíči do žrebčína v Kopčanoch okolo nej chodievala aj cisárovná Mária Terézia so svojim manželom. Po víťazstve v slovenskom kole o strom roka bude 230 až 250 ročná lipa zastupovať Slovensko v celoeurópskej súťaži Strom roka. „Napadlo mi to pred štyrmi rokmi, keď do súťaže kamaráti zo Senice prihlásili senickú morušu. Zdalo sa mi, že je s tým veľa roboty,“ prezradila iniciátorka z Kopčian, učiteľka Ivona Bolebruchová. Minulý rok, pri organizovaní Dňa zeme pre deti, sa išli k lipe s deťmi pozrieť. „Bola tak krásna, že sme si povedali, že sa to oplatí skúsiť, nech to dopadne akokoľvek. Prihlásili sme ju a boli sme šťastní ako blchy, keď sme zistili, že postúpila do slovenského finále,“vysvetlila I. Bolebruchová. Podľa jej slov potom nastala úplná divočina. Za lipu z Kopčian hlasovali v slovenskej súťaži nielen miestni, ale aj z celého sveta.

Všetci sa preto nadchli. Všetko čo malo ruky a nohy zbieralo hlasy. Deti behali od domu k domu, zapojili sa aj okolité obce a mestá. Dokonca rodáci z Kopčian žijúci v Amerike hlasovali, ľudia z Austrálie, Turecka, Maďarska, Španielska, Grécka ale aj Litvy. V obci a v okolí nenájdete človeka, ktorý by našu lipu nepoznal,“prezradila dojatá iniciátorka o zaradenie stromu do súťaže. Ona sama sa od jari do jesene chodí s jej žiakmi k lipe učiť. „Je to naša srdcová záležitosť. Už v apríli sadáme nabalení na bicykle a ideme sa pod lipu učiť. Deti sú v prírode aktívne a tešia sa na to. Nevedia sa dočkať, kedy sa roztopí sneh, aby sme mohli ísť k lipe. Po jednej búrke dobehol do školy vystrašený žiak a pýtal sa ma: pani učiteľka, ja mám strašný strach, v noci byl vjetr a ja sa bojím, že sa tá lipinka dolámala,“ prezradila s úsmevom I. Bolebruchová.

Preháňala sa okolo nej cisárovná

Podľa starostu obce Dušana Dubeckého, je kopčianska lipa výnimočná aj svojim miestom. „Nachádza sa v archeoparku a stojí priamo pri cyrilometodejskom kostole svätej Margity Antiochijskej, ktorý je jednou z najstaších zachovaných sakrálnych stavieb v strednej Európe,“povedal D. Dubecký. Obcou sa traduje historka, že do kostolíka sa chodievala pomodliť aj uhorská cisárovná Mária Terézia, ktorá v neďalekom Holíči mala kaštieľ a v samotných Kopčanoch letné sídlo a žrebčín. „Ona sem reálne chodila si zajazdiť na koňoch,“ dodal starosta.

Ako podporiť slovenský strom

Ak chcete podporiť slovenský strom v súťaži, treba zaň hlasovať na stránkach www.treeoftheyear.com.

Postup je následovný:

1. Najprv treba zahlasovať za lipu z Kopčian

2. Potom je nutné zahlasovať ešte za jeden strom – hocijaký, nemôže to byť ale opäť naša lipa

3. Je potrebné zadať svoju emailovú adresu a hlasovanie potvrdiť

Bez tohoto postupu bude hlasovanie neplatné a hlas by vyšiel nazmar.

Také niečo ešte vo svete nezažil

Svetoznámy environmentalista, fotograf a cestovateľ Rob McBride sa na svojich cestách s takým niečím ešte nestretol. Nielenže mu po pohľade na slovenského kandidáta na európsky Strom roka z Kopčian spadla sánka, dojatie neskrýval ani zo samotného príchodu. Potom, čo ho priviezli do archeoparku neďaleko Kopčian na koči ťahanom konským záprahom, nešetril chválou. „Je to po prvýkrát v v mojom živote, čo ma k súťažnému stromu priviezli na koči,“ opísal svoje prvé dojmy sympatický Angličan. Jeho prvé kroky viedli k lipe, ktorá súťaží o Strom roka v európskej súťaži. „Je to veľmi staré miesto. Strom nie je taký starý ako kostolík, ale spoločne vytvárajú skvelé miesto. Je to fantastická kombinácia, že stoja pri sebe. História a krása. Strom má dobrú ochranu zhora,“ povedal s úsmevom Rob McBride. Či práve špecifické miesto zvýši šance jedinému slovenskému zástupcovi v európskej súťaži ale neprezradil. „To by ste sa mali spýtať ľudí, či za váš strom zahlasovali,“odpovedal R. McBride a dodal že istú nádej v tom vidí.

Potom, čo si lipu obzrel, ju objal. „Je to veľmi intenzívny pocit. Ukľudňuje to. Tep sa spomalí, dýchanie je pravidelnejšie. Cítite úplne inú energiu ako v uliciach mesta,“ prezradil záchranca stromov a dodal, že podobné súťaže sú veľmi dôležité, pretože upozorňujú na dôležitosť ochrany stromov. Je uznávaný odborník v ochrane stromov. Jeho činy si všimla dokonca samotná kráľovná a napísala mu ďakovný list. Je hrdý, že sa mu podarilo zachrániť vo Walese takmer 500 ročný dub, ktorý chceli vypíliť kvôli diaľnici.