Krásne biele šaty a radosť v jednej trnavskej rodine počas jedného z najvýnimočnejších dní poriadne pokazila diskriminácia zo strany rodičov i cirkvi. Lucku, ktorá sa spolu s blízkymi tešila na prvé sväté prijímanie, chceli katechétka i dekan na popud rodičov posadiť do poslednej lavice.

Cirkev však tvrdí, že situácia nemá s diskrimináciou nič spoločné. Luckina mama vraj prišla na Rímskokatolícky farský úrad sv. Mikuláša požiadať, aby jej dcéra mohla pristúpiť na prvé sväté prijímanie na poslednú chvíľu, teda len týždeň pred slávnosťou.

„Farár chcel rodine vyjsť v ústrety práve preto, že išlo o rómske dieťa,“píše sa v oficiálnom vyhlásení trnavskej farnosti. Vraj aj napriek tomu, že štvrtáčka pochádza z inej farnosti a inej školy.

Farnosť sa vyhovára aj na zasadací poriadok. „Zasadací poriadok jej dal miesto, na ktorom mala sedieť nie kvôli diskriminácii, čo dôrazne odmietame, ale pretože sa prihlásila neskoro a nezúčastňovala sa predtým na prípravách a nácvikoch,“ zverejnila na svojej stránke. To však vôbec nevysvetľuje, prečo sa dievčatko snažili posadiť dozadu k rodine. Nepotvrdili sa ani dohady o tom, že dievčatko bolo na prijímanie nepripravené, keďže podľa vyhlásenia si duchovný tento fakt overoval u katechéta, ktorý Lucku dva roky učil.

Podľa vyjadrenia cirkev odmieta fakt, že by sa počas príprav na sväté prijímanie zachovala diskriminačne, každopádne faru mrzí správanie niektorých rodičov. „Vyjadrujeme poľutovanie nad správaním rodičov, ktorí si v predvečer tohto významného dňa neželali, aby išlo dieťa z inej školy, z inej farnosti spolu s ich deťmi na prvé sväté prijímanie, a že spomedzi nich zazneli pravdepodobne aj nemiestne poznámky, ktoré sa protivia kresťanskému prikázaniu lásky,“ vyjadrila sa Farnosť Trnava – sv. Mikuláša.

O veľkom diskrimnačnom škandále v malom Ríme sa viac dočítate TU!

Prečítajte si tiež: