Vďaka dobrovoľníkom by sa stavba, ktorá bola tento rok vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, však konečne mala dočkať rekonštrukcie. Majiteľkou objektu je Gréta Sokolová s priateľom, ktorí ju kúpili zhruba pred pol rokom za 500-tisíc eur.

„V pláne je rekonštrukcia synagógy podľa metodického usmernenia krajského pamiatkového úradu,“ napísal nám Frederik Packa z občianskeho združenia Synagóga Šaštín-Stráže Galerye Shul. Ako dlho bude obnova trvať, zatiaľ nevie povedať, keďže s prácami ešte len začali. „Náklady na rekonštrukciu si netrúfam v tomto okamihu odhadnúť,“uviedol Packa.

Interiér: Dnes o 15.00 si tu môžete pozrieť výstavu fotografií Zdenka Dzurjanina a Yuriho Dojča.
Interiér: Dnes o 15.00 si tu môžete pozrieť výstavu fotografií Zdenka Dzurjanina a Yuriho Dojča.
Zdroj: OZ Synagoga Šaštín-Stráže

Synagóga by mala v budúcnosti slúžiť na náboženské, kultúrne a spoločenské akcie, organizáciu vernisáží aj koncertov. Z 81 synagóg na Slovensku sa v súčasnosti používa na zhromaždenia a modlitby židov iba päť.
Ministerstvo kultúry zatiaľ na jej obnovu neprispelo.

Bráni sa tým, že podľa pamiatkového zákona vykonáva základnú ochranu pamiatok vlastník na svoje náklady. „Štát môže poskytnúť pomoc len za zákonom presne stanovených podmienok. Na obnovu alebo na reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky môže vlastník požiadať o finančný príspevok ministerstvo a obec. Ministerstvo kultúry má na tento účel vytvorený dotačný program,“ napísal nám z kancelárie ministerky Peter Mäsiar.

Sklad aj sýpka

Šaštínsku synagógupostavili v roku 1852. Stavba v neskoroklasicistickom slohu slúžila ako sklad. Nebola v nej žiadna renovácia, len úpravy v rokoch 1945 až 1989.

VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRII