Výstraha pred snehovými jazykmi a závejmi platí do piatka 9.00 h. Týka sa Banskobystrického, Košického, Prešovského a Žilinského kraja. "Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. Výskyt snehových jazykov a závejov je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,"uvádza SHMÚ.

Sneženie by v piatok podvečer malo zasiahnuť Bratislavský, Trenčiansky, Prešovský a Žilinský kraj. Výstraha prvého stupňa platí od piatka 18.00 h. "Uvedená výška nového snehu predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity - dopravu a pohyb osôb," informujú meteorológovia.

V niektorých okresoch sa očakáva výskyt sneženia, pri ktorom ojedinele 20 do 30 centimetrospadne od v nového snehu.

Počasie sa nezlepší ani zajtra

Meteorológovia vydali výstrahy prvého stupňa pred snežením a snehovými jazykmi a závejmi.  "V sobotu na západe budú snehové zrážky prechádzať aj do kvapalných, no na zvyšku územia budú naďalej snehové. Očakáva sa, že napadne od 3 do 10, na strednom Slovensku do 15 cm nového snehu,"informujú meteorológovia na stránke iMeteo.sk.

SHMÚ výstrahy
SHMÚ výstrahy
Zdroj: SHMÚ

V polohách 250 až 400 metrov nad morom predpokladajú modely na nedeľu ráno zväčša desať až 30 centimetrov snehu, ojedinele aj viac. Na hrebeni Malých Karpát bude napríklad v nedeľu ráno pravdepodobne 30 až 45 centimetrov snehu. V polohách vyšších ako 400 metrov nad morom by malo byť väčšinou 15 až 50 centimetrov, výnimočne aj viac.

Meteorológovia upozorňujú, že výška snehovej pokrývky závisí od viacerých faktorov. Dôležité je napríklad, či sa v danej lokalite zmení sneženie na dážď, či sa oteplí, alebo bude fúkať. "V predpovedi je ešte stále určitá miera neistoty, ale už nie veľmi veľká," poznamenali.

Zlá situácia na cestách

Hoci sú všetky sledované diaľničné úseky, rýchlostné cesty a cesty prvej, druhej a tretej triedy na území Slovenska zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý. Povrch vozoviek južného Slovenska je prevažne suchý až mokrý. Na horskom priechode Zbojská je miestami zľadovatený sneh o hrúbke jedného centimetra. Informujú o tom Slovenská správa ciest (SSC) na portáli zjazdnost.sk a Stella centrum na svojej webovej stránke. 

Ako tiež informuje SSC v  úseku D3 Svrčinovec - Poľana - Skalité je na vozovke miestami čerstvý sneh do troch až piatich centimetrov a v úsekoch R3 Trstená - Tvrdošín a Sedliacka Dubová - Široká je na vozovkách miestami kašovitý sneh do dvoch centimetrov.

Ako dopĺňa Stella centrum, horský priechod Donovaly je neprejazdný pre nákladnú dopravu nad desať metrov dĺžky. Neupravené cesty sú v Žiline a jej okolí. Snehové jazyky a záveje sa vytvárajú na cestách Sedmák - Drábsko, na priechodoch Čertovica a Besník a na cestách v okresoch Poprad, Kežmarok, Levoča a Stará Ľubovňa. Kvôli silnému sneženiu a vetru je uzatvorená cesta Štrba - Šuňava. 

Pre silné sneženie je znížená dohľadnosť do 100 metrov v okolí Púchova, na D3 Svrčinovec - Skalité, v okolí lokalít Čadca, Pusté Pole, Haligovce a Stará Ľubovňa, do 200 m v okolí lokalít Podspády a Myjava. Cesta Srdiečko - Bystrá je prejazdná so snehovými reťazami.

Situácia na cestách v okrese Kežmarok je aj naďalej vážna, problémy so zafúkavaním majú cestári na viacerých úsekoch. Riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marián Barilla uviedol, že ešte aj v piatok ráno tam prevláda veľmi silný vietor a spôsobuje veľké problémy v doprave.

Preventívny odstrel lavíny v Spálenom žľabe

Horská záchranná služba na svojom facebookovom profile informovala o preventívnom odstrele lavíny v Spálenom žľabe. "Dôvodom bolo silné sneženie a veterné počasie posledných dní a následne zvýšený 4. stupeň lavínového nebezpečenstva. Záchranári uskutočnili dva odstrely, po ktorých sa v žľabe uvoľnili dve lavíny, z ktorých jedna zasiahla zjazdovú trať,"informujú horskí záchranari.

Preventívny odstrel lavíny v Spálenom žľabe
Preventívny odstrel lavíny v Spálenom žľabe
Zdroj: FB HZS

HZS však stále upozorňuje na pretrvávajúce zvýšené lavínové nebezpečenstvo a upozorňuje návštevníkov, že pri aktuálnych podmienkach, ktoré prevládajú vo všetkých horských oblastiach, túry do vysokohorských oblastí neodporúča.

Tomuto úseku sa radšej vyhnite: Robí obrovské problémy cestárom

Najhoršie je to podľa neho na cestách medzi Kežmarkom a Stráňami pod Tatrami, v okolí Lendaku a Slovenskej Vsi. "Operatívne preskupujeme sily a nasadzujeme naše sypače tam, kde je najviac treba. Na viacerých úsekoch aj zdvojujeme výkon, aby sme tie cesty udržali zjazdné. Zatiaľ sa nám to darí, hoci viaceré úseky sú zjazdné len za veľmi sťažených podmienok pre neustále zafúkavanie. Sú tam už aj kolóny, nejaké autá v priekope. Je tam silný vietor, takmer nulová viditeľnosť, poveternostná situácia je na týchto cestách veľmi zlá," priblížil Barilla a dodal, že celkovo sa cestárom týmito úsekmi veľmi ťažko prechádza.

Naopak, komplikovanú situáciu na cestách zo štvrtka (3.1.) sa už podarilo stabilizovať v okresoch Poprad a Levoča, kde sú všetky cesty zjazdné, okrem úseku medzi Štrbou a Šuňavou, ktorú pre neustále zafúkavanie uzavreli ešte v stredu (2.1.). „V noci ustal silný nárazový vietor aj sneženie a všetky cesty sme udržali zjazdné, vo výkone bola všetka dostupná technika aj ľudia, cesty sú upravené a posypané," doplnil Barilla. Najhoršia situácia bola podľa neho na území Vysokých Tatier, konkrétne v úseku medzi Štrbským Plesom a Podbanským, kde aj teraz dochádza k zafúkavaniu, darí sa ho však udržať zjazdný.

Počasie začalo situáciu na cestách v tatranskom regióne komplikovať v noci zo stredy na štvrtok. V oblasti napadlo niekoľko desiatok centimetrov snehu, k čomu sa pridal aj silný nárazový vietor, takže sa tvorili snehové jazyky a záveje. Zlá poveternostná situácia spôsobila aj niekoľko nehôd, mimo cesty skončil autobus medzi Výbornou a Lendakom či cestárske auto smerom do Tatranskej Kotliny zo Spišskej Belej.

V tejto obci trvá MIMORIADNA SITUÁCIA: Neuveríte, koľko snehu tu napadlo cez noc!

Mimoriadna situácia v obci Ždiar v popradskom okrese trvá aj naďalej, v noci na piatok tam napadlo ďalších približne 20 centimetrov snehu. Pre TASR to uviedol starosta Ždiaru Pavol Bekeš s tým, že na niektorých miestach sú pri cestách aj viac ako dvojmetrové mantinely snehu, najväčšie sú na prístupovej ceste do obce smerom od Poľska z lyžiarskeho Strednica.

Takto to vyzerá v Ždiari.
Takto to vyzerá v Ždiari.
Zdroj: JP

"Vo štvrtok poobede trochu prestalo snežiť, tak sa nám podarilo porozširovať cesty na hlavnom prieťahu, vyčistili sme niektoré parkoviská. Na noc sme nasadili štyri mechanizmy a pokračovali v práci. Máme tu strašne veľké mantinely, nemáme kam vyhŕňať sneh, takže sme to uvoľňovali. Snežilo nám ale celú noc, takže mimoriadna situácia trvá, pretože musíme ďalej odhŕňať," priblížil Bekeš. Dodal, že zatiaľ všetko zvládajú v rámci možností, hoci situácia je naďalej komplikovaná, najmä pre chýbajúci chodník cez obec. Po zúženej vozovke tak chodia peší i vozidlá a zimnú údržbu sťažujú aj autá turistov odstavené na ceste.

Väčšie problémy však zatiaľ kalamita nespôsobila, okrem niekoľkých rozbitých áut sa nikto vážnejšie nezranil. "Musíme sa s tým vysporiadať, pretože je hlavná lyžiarska sezóna a v obci sú stovky turistov. Máme skúsenosť aj z povodní, čo u nás boli v lete minulý rok, že sa nesťažujú na situáciu, keď vidia, že sa robí, odhŕňa. Tentoraz skôr z toho majú zážitok, aj v noci sa nejakí prechádzali po zasnežených uliciach, deti sa šmýkajú. V Leviciach či Dunajskej Strede nevidia takúto kalamitu, toľko snehu a tak vysoké mantinely," konštatoval starosta. 

Zároveň dodal, že azda prvýkrát za niekoľko rokov si môžu návštevníci Ždiaru užiť v tamojších strediskách lyžovačku na prírodnom snehu, všetky svahy sú po nočnom snežení pripravené.

Mimoriadnu situáciu vyhlásil starosta Ždiaru vo štvrtok (3.1.) ráno, kedy tam obec zasiahlo silné sneženie a niektoré časti boli úplne odrezané od prístupu.

Mimoriadnu situáciu vyhlásilo aj Krásno nad Kysucou

Mimoriadnu situáciu v súvislosti so snehovými prehánkami vyhlásila v uplynulých hodinách ďalšia samospráva na území Žilinského kraja – mesto Krásno nad Kysucou. Dôvodom bolo podľa primátora Jozefa Grapu najmä množstvo ľudí, ktorí zostali uväznení na chalupách a chatách v osadách nad mestom. Celkový počet samospráv v kraji, ktoré trápi snehová kalamita, sa tak za posledné dni vyšplhal na číslo 14.

„Práve sa vrátil špeciálny traktor do jednej osady, kde bol otec so šesťročnou dcérou. Tam sme sa nemohli dostať dva dni. Sprejazdnili sme už viacero osád, nemáme ešte asi tri. Mimoriadnu situáciu sme vyhlásili práve preto, že sme sa svojou technikou a strojmi už nestihli dostať do týchto lokalít. Nestíhali sme odhŕňať ani v tých, v ktorých sme už predtým mali odhrnuté,“uviedol primátor pre TASR.

Mesto je špecifické tým, že bolo v minulosti osídlené v kopcoch. V tamojších osadách je nielen trvalo žijúce obyvateľstvo, ale aj chatári a chalupári. „Teraz sneží, a práve toho sa obávame, lebo je to sneh s dažďom. Ak tento ťažký sneh dopadne, potom máme problém. Keď naša technika tlačí pred sebou ťažký sneh, nestíhajú do kopcov zabezpečiť odhrnutie ciest. Vtedy musíme buď zabezpečiť lesný traktor, alebo objednať ďalšiu špeciálnu techniku u súkromníkov,“doplnil.

V teréne sa momentálne pohybuje osem kusov mestskej techniky a päť súkromnej. Centrum mesta je síce už sprejazdnené, no podľa primátora už pomaly nebolo kde odhŕňať a museli preto začať sneh vyvážať na voľné plochy. Aby sprejazdnili cesty, privolali aj ďalšiu techniku na nakladanie a odvoz.

Podľa informácií, ktoré pre TASR v piatok poskytol vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý, majú najväčšie problémy so snehovou kalamitou samosprávy z regiónov Oravy, Kysúc v okolí Žiliny. Mimoriadnu situáciu zatiaľ vyhlásili najmä obce v okrese Námestovo, celkovo deväť. Konkrétne ide o Mútne, Oravskú Lesnú, Oravské Veselé, Oravskú Polhoru, Sihelné, Rabču, Novoť, Rabčice a Zubrohlavu. V okrese Žilina majú kalamitu v obciach Lutiše, Belá a Terchová. Na Kysuciach sú okrem Krásna nad Kysucou ťažkosti so snehom aj v Skalitom.

Cesty v Košickom kraji sú aktuálne zjazdné 

Cesty v Košickom kraji sú zjazdné, prevažne mokré. Pre TASR to povedala technicko-prevádzková námestníčka riaditeľa Správy ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK) Zuzana Fejesová. V noci bolo vo výkone 35 sypačov a 12 nakladačov.

"Mali sme pracovnú noc, sypače sa niekoľkokrát otočili, hlavne vo východnej časti kraja, kde boli snehové prehánky, aj osemkrát za noc. Išlo aj o preventívne posypy. Snehu nebolo veľa, nedal sa ani odstrániť. Problémy neevidujeme, situácia na cestách je pomerne pokojná," povedala.

Utlačená vrstva snehu do jedného centimetra je prevažne vo vyšších polohách v severných oblastiach, kde nie je povolený chemický posyp. Ako pre TASR povedal krajský dispečer pri SC KSK Pavol Jakubec, ide o horské priechody Grajnár, Súľová či Dobšinský kopec.

Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Košiciach podľa operačnej dôstojníčky počas uplynulej noci neeviduje žiadnu dopravnú nehodu, ktorá by súvisela s počasím.

Na severe na cestách pozor na zľadovatený sneh 

So zľadovateným snehom musia vodiči aktuálne rátať na cestách na severe okresov Rimavská Sobota a Revúca. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) prostredníctvom svojej internetovej stránky zjazdnost.sk.

V Rimavskosobotskom okrese je zľadovatený sneh hrubý jeden centimeter na niektorých miestach horského priechodu Zbojská nad Tisovcom na ceste I/72. Rovnaké snehové podmienky cestári hlásia aj na ceste II/531 od Tisovca po hranicu okresov Revúca/Brezno.

Horská služba varuje pred veľkým lavínovým nebezpečenstvom v Tatrách i Malej Fatre 

Veľké lavínové nebezpečenstvo, štvrtý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice aktuálne prevláda vo Vysokých, Západných Tatrách aj v Malej Fatre. V ostatných pohoriach Slovenska platí zvýšená lavínová hrozba, tretí stupeň.

Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v piatok informoval, že v Malej Fatre, Vysokých a Západných Tatrách je uvoľnenie lavín pravdepodobné na mnohých strmých svahoch už pri malom dodatočnom zaťažení. Predpokladá sa aj výskyt veľkých spontánnych zosuvov.

Starý Smokovec pod snehom.
Starý Smokovec pod snehom.
Zdroj: Martin Sýkora

"Počas poslednej periódy sneženia napadlo do 100 centimetrov nového prachového snehu. Stále pretrvávajúci vietor ho transportuje na záveterné strany južných, juhovýchodných a východných orientácií svahov, a to najmä v najvyšších polohách. Pri takomto množstve nového snehu sú však nebezpečné všetky expozície, obzvlášť vo Vysokých a Západných Tatrách," upozornil.

Ráno prevládalo na horách chladné, polooblačné počasie so silným vetrom. Teploty klesli na mínus 19 v najvyšších polohách po mínus desať stupňov Celzia na podhorí. Fúkal severný až severozápadný vietor o sile 36 až 54, v nárazoch 90 kilometrov za hodinu. "Posledná perióda sneženia, ktorá prišla od severozápadu, priniesla bohaté snehové zrážky. Na hrebeňoch hôr najvyšších polôh sa vytvárajú snehové preveje, ktoré zhoršujú orientáciu a bezpečný pohyb v teréne,"uviedol Buliak s tým, že celková výška snehu dosahuje v stredných polohách do 100 centimetrov, vo vysokých polohách Tatier 120 až 190 centimetrov.

Hasiči majú v súvislosti s nepriaznivým počasím veľa práce

Za posledných 24 hodín zasahovalo v Prešovskom a Žilinskom kraji v súvislosti s nepriaznivým počasím 123 hasičov. TASR o tom informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Situácia bola podľa Križanovej najvážnejšia v Prešovskom kraji, kde v súvislosti s hustým snežením zasahovalo 69 príslušníkov s 26 kusmi techniky 20-krát. "Príslušníci zasahovali najmä pri dopravných nehodách, vyslobodzovaní vozidiel a odstraňovaní prekážok z cestných komunikácii," uviedla.

Zuzana Farkasová z HaZZ priblížila, že v Prešovskom kraji sa presúva ťažká a vyslobodzovacia technika z obce Ždiar do obcí Tatranská Javorina a Štrbské Pleso. V oboch lokalitách je vysoký počet turistov. "Hasiči budú pomáhať pri sprístupňovaní cestnej komunikácie smerom k hranici s Poľskom a pri odstraňovaní veľkých nánosov snehu na cestách a parkoviskách," vysvetlila.
     

Na bezpečnosť zabávajúcich  dohliadali policajti, v pozore boli aj hasiči.
Na bezpečnosť zabávajúcich dohliadali policajti, v pozore boli aj hasiči.
Zdroj: Daniela Pirschelová

 V Žilinskom kraji boli hasiči a členovia dobrovoľných hasičských zborov obce (DHZO) vyslaní k 15 udalostiam. Podľa informácií HaZZ išlo najmä o zásahy súvisiace s dopravnými nehodami a o odstraňovanie spadnutých stromov z cestných komunikácii, elektrického vedenia a zaparkovaných motorových vozidiel.

Tri desiatky hasičov od štvrtka (3.1.) pomáhajú aj v oblastiach, ktoré už niekoľko dní sužuje silné sneženie. V Žilinskom kraji je ťažká a vyslobodzovacia technika dislokovaná v oblastiach Oravská Lesná, Mútne, Novoť a Skalité. Príslušníci HaZZ pomáhajú najmä pri sprístupňovaní komunikácie, vyslobodzovaní zapadnutých vozidiel, odstraňovaní popadaných stromov, v lokalite Mútne zároveň razia cestu ku kŕmidlám pre lesnú zver.

"V Žilinskom kraji zasahovalo celkom 54 príslušníkov a 17 členov DHZO s 23 kusmi techniky. Hasiči tiež pomáhali pri zabezpečovaní priechodnosti ciest v obciach a oblastiach, ktoré sú najviac zasiahnuté hustým snežením ako Skalité, Námestovo, Oravská Lesná a Ždiar," dodala Križanová.

V Prešove POZOR na snehové závaje

Cestári v Prešovskom kraji za posledných 24 hodín posypali celkovo 12.300 kilometrov ciest, prepluhovali 16.560 kilometrov ciest, spotrebovali 1700 ton kameniva, 716 ton soli a vo výkone bolo 110 vozidiel. Ako pre TASR uviedol analytik odboru prevádzky Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) Jaroslav Štofko, stále je neprejazdný úsek medzi Štrbou a Šuňavou.

"Dnes ráno k nemu pribudol úsek medzi Kežmarkom a Stráňami pod Tatrami, ktorý ale asi sprejazdnia v priebehu dňa. Asi dve hodiny bola uzavretá cesta Slovenská Ves – Vojňany, kde veľmi silno fúka. Vozidlá cez tento úsek prechádzajú, snažíme sa to udržiavať. Máme hlásené, že zafúkava taktiež cesty pri Renčišove a tiež v okolí Prešova, ako aj pri Pustom Poli," priblížil Štofko.

Cesty sú podľa neho prevažne mokré, miestami s kašovitou vrstvou snehu do výšky troch až piatich centimetrov.

Hasiči za ostatných 24 hodín, do piatkového rána, mali v súvislosti s počasím 20 výjazdov. Najviac ich bolo v okrese Poprad, konkrétne sedem. Ako pre TASR uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Prešove, išlo o vyťahovanie vozidiel, ktoré skončili mimo cestu, odstraňovanie prekážok z vozovky, ako aj o dopravné nehody.

"Celkovo zasahovalo 69 príslušníkov HaZZ a bolo nasadených 26 kusov hasičskej techniky," dodal operačný dôstojník.

Mimoriadnu situáciu pre sneh vyhlásila už deviata oravská obec 

Mimoriadnu situáciu v súvislosti so snehovými prehánkami vyhlásili v uplynulých hodinách aj v Rabčiciach na Orave. Celkový počet obcí v okrese Námestovo, ktoré momentálne bojujú so snehovou kalamitou, tak stúpol na deväť.

Na odstránení kalamity v obci aktuálne pracuje päť traktorov aj ďalšia technika. Nasadených je osem ľudí a štyria zhadzujú sneh zo strechy telocvične. Podľa starostu Jozefa Slovíka sa počasie upokojilo a v súčasnosti dočisťujú niektoré úseky ciest. Za posledných 24 hodín napadlo v Rabčiciach okolo 50 až 60 centimetrov snehu.

„Máme lazovité osídlenie, takže napríklad ku trom chalupám vedie kilometer miestnej komunikácie. Takýchto osád máme asi päť, zafúkava ich cez voľný terén. Keď prešiel traktor, o hodinu musel ísť nanovo, lebo to bolo opäť zafúkané. Aktuálne pokračujeme v odpratávaní snehu. Potrebujeme rozšíriť cesty, aby boli prístupné pre záchranný systém,“ povedal pre TASR.

Mimoriadna situácia v súvislosti so snehom aktuálne platí celkom v 13 obciach na území Žilinského kraja. Ide najmä o samosprávy z regiónov Oravy, Kysúc a z okresu Žilina. Informácie poskytol v piatok dopoludnia vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.

Snehová kalamita zastihla najmä obce v okrese Námestovo. Konkrétne ide o Mútne, Oravskú Lesnú, Oravské Veselé, Oravskú Polhoru, Sihelné, Rabču, Novoť, Zubrohlavu a Rabčice. V okrese Žilina vyhlásili mimoriadnu situáciu obce Lutiše, Belá a Terchová. Na Kysuciach majú najväčšie ťažkosti so snehom v Skalitom.

Hasiči v Žiline mali včera až 15 výjazdov!

Hasiči v Žilinskom kraji absolvovali v dôsledku hustého sneženia a silného vetra od štvrtkového (3.1.) do piatkového rána celkom 15 výjazdov. TASR o tom informoval Marek Panák z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Žiline.

Hasiči odstraňovali následky dopravných nehôd, prekážky z vozoviek či stromy, ktoré spadli na vozidlá, elektrické vedenia a cestné komunikácie. „V Žilinskom okrese zasahovali pri štyroch udalostiach. V okresoch Ružomberok, Námestovo a Čadca zasahovali po trikrát, po jedenkrát v okresoch Martin a Liptovský Mikuláš,“ uviedol Panák.

Pri odstraňovaní následkov udalostí spolupracovali profesionáli s členmi dobrovoľných hasičských zborov obcí Oravská Lesná, Habovka, Novoť, Zuberec a Liptovská Osada. Celkovo zasahovalo 54 profesionálnych hasičov a 17 členov dobrovoľných hasičských zborov. Nasadených bolo 23 kusov techniky.

Na Orave zapadol aj sypač!

Cesty na Orave sú aktuálne prejazdné. Problematické sú však horské priechody, kde sa tvoria jazyky aj vysoké snehové mantinely. Riaditeľ závodu Orava Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja Jozef Oršuliak v piatok pre TASR povedal, že snehové steny sa snažia odstrániť nakladačmi a ťažšími mechanizmami.

„Je to napríklad Malatiná, Sihelné, Mútne, Príslop či Oravská Lesná. Sú tam mantinelmi zúžené vozovky, pretože snehu je veľa. Inak sú cesty zjazdné bez problémov. Teraz sa trošku ukázalo slniečko, tak dávame dokopy mechanizmy a sypače, na ktorých sú poruchy. Hlásia znova sneženie, tak sa na to pripravujeme,“ priblížil.

Jeden zo sypačov skončil v nočných hodinách v priekope pri obci Hruštín. „Záchranný systém ho príde vytiahnuť. Inak je všetka technika vonku. Sem tam sa niečo pokazí, ale dáme to rýchlo dokopy,“ uviedol s tým, že aktuálne sa pokúšajú odstrániť vrstvu snehu na cestách druhej a tretej triedy.

Za pomoci ťažšieho mechanizmu sa v uplynulých hodinách podarilo rozhrnúť sneh po krajoch cesty do Malatinej. Podľa starostu Zdenka Kubáňa je v piatok po kalamite slnečno, bezvetrie a nesneží. „Teraz je to dobré. Včera (3. 1.) a predvčerom (2. 1.) to bola kalamita, no dnes to je už rozprávková krajina. Cesta je rozhrnutá poriadne, už nemáme metrový závej a už nás tak rýchlo nezafúka. Predpokladám, že by večer muselo veľmi snežiť, aby sa na situácii niečo zmenilo. Cesta je široká, prejazdná a uvidíme, čo sa bude diať ďalej,“ uzavrel.

Mimoriadna situácia v súvislosti so snehom aktuálne platí celkom v 13 obciach na území Žilinského kraja. Snehová kalamita zastihla najmä obce v okrese Námestovo. Konkrétne ide o Mútne, Oravskú Lesnú, Oravské Veselé, Oravskú Polhoru, Sihelné, Rabču, Novoť, Zubrohlavu a Rabčice. V okrese Žilina vyhlásili mimoriadnu situáciu obce Lutiše, Belá a Terchová. Na Kysuciach majú najväčšie ťažkosti so snehom v Skalitom.

Správu budeme aktualizovať.

Mohlo by vás zaujímať: