Ceny nehnuteľností ihneď po ohlásení investície vyskočili hore o 15 až 30 percent. Ponúk je v súčasnosti málo a dopyt výrazne prevyšuje ponuku, čo vysokým cenám ešte nahráva. Rekordné ceny už niekoľko mesiacov nie a nie zastaviť.

„Nám to momentálne vyhovuje, lebo staviame dom a byt budeme onedlho predávať. V roku 2010 sme ho kúpili za 58-tisíc. Teraz počítame, že bez problémov ho predáme za 85-tisíc,“ vraví Kristína. Realitní makléri potvrdzujú, že ceny narástli v podstate „z večera do rána“.


Na trávnatej ploche má stáť automobilka.

Foto: Archív

„Zaznamenali sme nárast aj o 30 percent. Stagnovala výstavba nových bytov a staré nestíhali uspokojiť dopyt,“ hovorí Beáta Hudzovičová. Prispeli k tomu aj banky s výhodnými úrokmi. Pod Zoborom sa vraj už začalo stavať. „Keď už budú v ponuke nové byty, ceny starých by mali klesnúť,“ odhaduje maklérka.

VODIČI POZOR: Rýchlostná cesta R1 pri Nitre bude uzavretá 4 dni!

Aj ďalší odborníci na reality predpokladajú, že ceny bytov sú na maxime. „Myslím si, že rast sa zastaví, pretože ani banky nebudú ochotné prefinancovávať také vysoké sumy. Cenami sme už predbehli aj Trnavu či Žilinu,“ odhaduje Tomáš Nagy.

Pred rokom stála garsónka 30-tisíc, teraz vyjde aj na 45-tisíc. Trojizbové, ktoré stáli okolo 60-tisíc, sa dnes predávajú za 80-tisíc eur. „Je to veľmi nezdravé, pretože tento stav je umelo spôsobený a nie je podložený nejakým makroekonomickým vývojom v rámci slovenskej ekonomiky,“ povedal konateľ realitnej kancelárie Remax Family Rudolf Pauke.